List ističe da lideri SAD i EU približavaju stavove ka pružanju podrške planu po kom bi dve balkanske zemlje prekrojile svoju, kako se tvrdi, napetu zajedničku granicu duž etničkih linija, ali izolujući najuticajniju silu u Evropi.
Tri ključna razloga
Američki dnevnik navodi da je u pomenutom dokumentu, koji je nedavno objavila Evropska služba za spoljne poslove, EU izrazila direktnu podršku zajedničkom planu dveju strana o prekrajanju granica, ističući da je to rešenje podržao i predsednik SAD Donald Tramp.
- Dok sporazum nagoveštava da Evropa i SAD nastavljaju da blisko sarađuju u inicijativama spoljne politike koje utiču na region, raskol sa Nemačkom takođe pokazuje spremnost Vašingtona da ignoriše primedbe vodeće sile kontinenta - ocenjuje Volstrit žurnal.
U briselskom dokumentu, pišu Amerikanci, posebno se upozorava na to da bi Kosovo skliznulo u kriminal, sukobe i islamski ekstremizam ukoliko se ovaj plan ne bi ostvario, dok se Berlin optužuje da je odigrao ključnu ulogu u raspadu Jugoslavije, a sada tvrdi da su granice nepovredive.
- SAD ne zanimaju primedbe Nemačke, a takav stav ima i visoka predstavnica EU Federika Mogerini. U dokumentu se doslovce navodi da bi prekrajanje granica pre pomoglo da se umiri nego da se rasplamsa regionalna nestabilnost - piše u tekstu američkog lista u kojem se citira i jedna od najznačajnijih poruka poverljivog dokumenta: "Prvi put u svojoj istoriji Srbija i Kosovo će slobodno rešiti svoje razlike kroz dijalog".
Umešan i London
Komentarišući saznanja da SAD i Brisel ignorišu zvanični Berlin, analitičar Branko Radun kaže za da je Berlin u ovom odnosu potpuno periferan.
- Nemačka jeste ekonomska sila, ali je u političkom smislu patuljak. Ona zapravo gura britanski stav po pitanju Kosova, jer ju je Velika Britanija gurnula u prvi plan, dok u stvari stoji iza nje. Taj stav je u skladu sa anglosaksonskom diplomatijom, u kojoj je Nemačka periferni satelit. S druge strane, usaglašenost SAD i EU ne čudi jer Unija već neko vreme pomno sluša poruke iz Vašingtona, koje naposletku prihvata kao svoje stanovište - objašnjava Radun.
Spoljnopolitički komentator Jakša Šćekić smatra da se iz ovog dokumenta vidi želja SAD i EU za definitivnim rešenjem pitanja Kosova:
- Ako treba i po cenu da Nemačka ne bude deo tog konsenzusa, Zapad je mišljenja da je ovo trenutak koji ne sme da se propusti kako bi se jedan veliki problem skinuo s dnevnog reda. Nemačka se s razlogom boji razgraničenja prema etničkim linijama, ali prevagnuće zajednički stav EU i SAD.
Zvaničnik iz Brisela: Šta misli ta Nemačka!
Volstrit žurnal citira izjavu jednog visokopozicioniranog zvaničnika EU kojeg ne imenuje, ali navodi da je dobro upoznat sa pregovorima.
- Šta nemačka vlada misli da je ona odmah se protiveći pukim pregovorima dve suverene zemlje? Ovu stvar mogu da reše samo Kosovo i Srbija, a ne mešanje spolja - navodi taj briselski zvaničnik.
Rusija testira mikrotalasno oružje za letelice šeste generacije! Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Srpski Telegraf