- Ako bude još provokacija u Jerusalimu, to će uticati na odnos između Jordana i Izraela - koji imaju mirovni sporazum iz 1994. godine, rekao je kralj Abdulah II nakon drugog dana sukoba na svetoj tački u istočnom Jerusalimu.
- Jordan neće imati izbora već da preduzme akcije, na žalost - rekao je on novinarima nakon razgovora sa bivšim britanskim premijerom Dejvidom Kamerunom.
Kraljevstvo, koje ima prava starateljstva nad džamijom Al-Aksa, nedeljom je osudilo napad izraelskih snaga na tu svetinju muslimana.
Ranije u nedelju, izraelski ministar poljoprivrede Uri Ariel, koji je podržao desetine izraelskih naseljenika i izraelske snage, ubrzo je ispraznio džamiju kako bi proslavio "jevrejsku novu godinu".
Snage Izraela su prisilile palestinske muslimane da izađu iz svetog kompleksa, a potom su uništili prozore na džamiji. Desetine njih je povređeno kada su izraelske snage ispalile gumene i metalne metke i gas granate na vernike.
Jordan otkazuje sporazum iz 1994. godine sa Izraelom
U skladu sa mirovnim sporazumom iz 1994. godine, kojim je predviđen period od jedne godine, Jordan je odobrio Izraelu prava na dve granične teritorije. Međutim, kralj Jordana je napomenuo da želi da povrati zemlju, navodeći nacionalne interese.
Jordanski kralj Abdulah II objavio je u nedelju da je Jordan izabrao da prekine dva aneksa mirovnog sporazuma iz 1994. godine sa Izraelom, okončavajući izraelski zakup teritorija Bakura – Naharaim i Al-Gamr - Zofar.
- Bakura i Gamr su jordanske teritorije i ostaće jordanske, a mi ostvarujemo pun suverenitet nad našom zemljom - rekao je kralj, kako je citirala državna novinska agencija “Petra”.
- Naši prioriteti u takvim teškim regionalnim okolnostima su da štitimo naše interese i činimo sve što je neophodno za Jordan i Jordance - rekao je Abdulah II, dodajući da je Izrael bio upoznat sa tom odlukom.
Kao odgovor na taj potez, premijer Benjamin Netanijahu obećao je, kako je naveo “Harec”, da će pokušati da razgovara sa Jordanom o proširenju zakupa.
- Nema sumnje da je sporazum važna prednost - rekao je on, pohvalivši mirovne sporazume sa Jordanom i Egipatom kao "sidrišta regionalne stabilnosti".
Obe oblasti se nalaze na granici između Izraela i Jordana; Izraelskim farmerima je odobreno privatno pravo vlasništva nad zemljištem i imovinski interes za period od 25 godina prema mirovnom sporazumu iz 1994. godine, kojim se usaglašavaju dugotrajni sporovi o zemljištu i vodama između dve zemlje.
Nakon dogovora iz 1994. godine, Jordan je postao druga arapska zemlja (nakon Egipta) koja je uspostavila diplomatske odnose sa Izraelom. Dogovor je pomogao Amanu da prokrči put američkoj ekonomskoj i vojnoj pomoći zemlji.
Međutim, odnosi između Izraela i Jordana su opterećeni poslednjih godina, naročito zbog stava Amana o pitanju Jerusalima. Ranije ove godine jordanski kralj Abdulah II potvrdio je da Istočni Jerusalim treba biti glavni grad buduće palestinske drtave, dok Izrael gleda na Jerusalim kao svoj glavni grad.
Izvor: Pravda