Bošković je, osim sastanka sa ministrom kosovskih snaga bezbednosti Rustemom Berišom, imao i susret sa Ramušom Haradinajem i Hašimom Tačijem. Bošković, koji je kazao da je cilj njegove posete da pokaže kako je Crna Gora „iskren prijatelj Kosova“, nije želeo da se direktno izjasni o pitanju transformacije kosovskih bezbjednosnih snaga u vojsku. Navodeći da je to unutrašnje pitanje Kosova, crnogorski ministar odbrane je kazao da Crna Gora poštuje sve odluke suverenih zemalja, dodajući, pritom, da je Kosovo suverena zemlja.
Na tu konstataciju brzo je reagovao Boškovićev kolega iz Srbije, ministar vojni Aleksandar Vulin, koji je Boškovića podsetio da bi i Crna Gora, koja je nedavno ušla u sastav KFOR-a, trebalo da zna da je to misija ustanovljena na osnovu Rezolucije 1244, u kojoj se ne pominje država Kosovo.
„Podrškom nepriznatoj kosovskoj državi, ministar odbrane Crne Gore urušava poverenje koje Srbi imaju prema KFOR-u, a to je previsoka cena za učešće dva štabna oficira“, poručio je Vulin iz Pekinga, gde se nalazi na poziv ministra odbrane NR Kine.
Osim sastanka sa čelnim ljudima takozvane države Kosovo, Bošković je posetu Prištini iskoristio i da kao ministar odbrane prvi put poseti komandu NATO snaga na Kosovu, prilikom koje je razgovarao sa komandantom KFOR-a, general-majorom Salvatoreom Kuočijem. Na tom sastanku je još jednom potvrđeno unapređenje saradnje Crne Gore i KFOR-a kroz angažovanje dva oficira Vojske Crne Gore (VCG), a takođe je organizovana i svečana ceremonija povodom početka angažmana prvog od dvoje oficira VCG na Kosovu, potpukovnika Nedžada Rujovića, koji će u okviru NATO misije biti raspoređen na poziciji zamenika načelnika Odseka za inžinjerijske operacije/planove u Komandi KFOR-a u Prištini.
Komentarišući posetu Boškovića Kosovu u okviru koje je najavljeno „unapređenje odbrambene saradnje“ sa Prištinom, analitičar Igor Damjanović ističe da, „iako smo odavno navikli da nas od vlasti u Podgorici ništa ne može iznenaditi, ova poseta ipak izaziva neprijatnost kod većine građana Crne Gore“.
„Posle priznanja lažne države Kosovo, glasanja za prijem Kosova u Unesko, kao i glasanja protiv interesa Srbije u Generalnoj skupštini UN, te zvanične posete Prištini premijera Markovića baš na Dan državnosti Srbije, došla je i jučerašnja posjeta Predraga Boškovića, tokom koje je najavljeno, ni manje ni više, nego ’unapređenje odbrambene saradnje‘“, kaže Damjanović.
U tom smislu, ovaj analitičar i ovu posetu ministra Boškovića vidi samo kao „novu provokaciju i gradaciju otvorenog priznanja neprijateljstva režima Mila Đukanovića prema Srbiji“, koje je, kako kaže, otpočelo priznanjem lažne države Kosovo.
„Ne mislim da će iz najavljene saradnje proizaći neki rezultati, jer ni lažna država Kosovo, a ni Crna Gora nemaju kapaciteta za ozbiljnije ulaganje u resor odbrane. Međutim, jučerašnji neprijateljski ispad ministra Boškovića pažljivo je tempiran baš u vrijeme kada SAD protivno Rezoluciji 1244 SB UN pokušavaju da nametnu formalno konstituisanje vojske lažne države Kosovo, u kojoj bi glavni uzor i tradicija bila generisana iz terorističke OVK, a komandni kadar regrutovan iz redova okorelih zlikovaca“, predviđa Damjanović.
„U tom smislu, neprijateljski akt ministra Boškovića prema državi Srbiji, duboko je, pre svega, štetan po strateške interese Crne Gore. Smatram da je iniciran spolja od strane evroatlantističkog lobija, na sličan način kao što je ranije iznuđeno uvođenje sankcija Ruskoj Federaciji ili proterivanje ruskih diplomata“, jasan je sagovornik.
Pročitajte OVDE kakav se to haos dešava na granici Hrvatske i BiH.