Ovo pitanje otvoreno je u srpskoj javnosti odmah nakon izjave koja je došla kao hladan tuš, budući da je Bajer nedvosmileno rekao da "Srbija treba da prizna de jure suverenu državu Republiku Kosovo, jer u suprotnom neće ući u Evropsku uniju". Osim toga, ona je još jednom istakao da je ideja razgraničenja neprihvatljiva.
Za zvaničnike Srbije reč je o izjavi jednog poslanika.
- On ne predstavlja zvaničnu politiku Nemačke. Ima svoje mišljenje, može da ga kaže, mi se sa tim mišljenjem ne slažemo. NJemu sam juče predstavila stav vlade Srbije da kada se pregovara o kompromisu nije dobro imati "crvene linije". NJegov stav ne vredi ništa više od stava nekog drugog poslanika. Stav Nemačke nije novost, naše je da sa njima razgovaramo, i taj njihov stav promenimo - rekla je predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić.
S druge strane, bivši ambasador Srbije u Berlinu Ivo Visković za "Slobodnu evropu" navodi da Bajer pripada rigidnijoj struji u stranci CDU Angele Merkel, čiji su stavovi po pitanju Srbije i Kosova dosta tvrdi.
On navodi da razjasniti da li je izjava lični stav nemačkog poslanika, stav njegove partijske grupe (Merkelove Hrišćansko demokratske partije CDU sa koalicionim partnerom Socijaldemokratskom partijom) ili zvanični stav Nemačke.
- Iz vlastitog iskustva mogu reći da u svim strankama, izuzev levice, postoje barem dve, grubo rečeno, struje u pogledu odnosa Srbije i Kosova. Jedna, koja je dosta rigidna po naše interese i naša očekivanja, i druga, koja ipak ima nešto više razumevanja. Imao sam prilike da sa Bajerom lično razgovaram i on pripada onoj tvrđoj struji unutar CDU-a - kaže Visković.
U tom pogledu ga, dodaje, njegov stav nije iznenadio, ako je lični.
- Ali on u ovom trenutku obavlja jednu značajnu funkciju u Ministarstvu spoljnih poslova. On je koordinator za transatlantske odnose, a istovremeno je i izvestilac CDU-SD poslaničke grupe za pitanja ovog dela Balkana kome pripada i Srbija i nije neko ko nema težinu i u partijskom i ukupnom spoljnopolitičkom životu Nemačke u odnosu prema Srbiji. Tako da se njegova izjava ne sme uzeti neozbiljno - kaže Visković.
Zato je, dodaje, važno saznati da li je on preneo zvanični stav, jer to odstupa od dosadašnjeg zvaničnog stava Nemačke, priznati faktičko stanje, ali bez formalnog priznanja Kosova.
Visković navodi i da bi, u slučaju da je reč o promeni zvaničnog stava Nemačke, to bi bilo veliko iznenađenje, neprijatno za Srbiju.
- Ako bi to bila promena nemačkog stava i zahtevala bi ozbiljnu analizu eventualne reinterpretacije našeg odnosa sa Nemačkom po tom pitanju - kaže Visković.
Pročitajte OVDE šta kaže Milena Ivanović o napadima javnosti na nju.