Gojkovićeva je rekla da izjavu poslanika nemačkog Bundestaga Petera Bajera da Srbija treba \"de jure\" da prizna suverenu državu Republiku Kosovo, jer u suprotnom neće ući u EU\" treba ozbiljno shvatiti, jer je Nemačka možda i najvažnija članica EU.
- Ipak, ima mnogo zemalja koje ne dele mišljenje Nemačke, Španija napušta svaki skup na kome se nalazi (Kosovo) sa ili bez zvezdice, to je skup ravnopravnih članica i pet država neće glasati za tako nešto. Srbija neće za parče šargarepe da razmišlja o tome da prizna nezavisnost dela svoje teritorije - rekla je Gojkovićeva.
Prema njenim rečima, važno je pitanje i zašto se stalno vrši pritisak na Srbiju da vodi dijalog, ako je sve rešeno, ali da je pozitivno i to što SAD, prvi put u novijoj istoriji, imaju "jedan izbalansiraniji stav".
- NJihovi zvaničnici kada dođu u Srbiju kažu da mora da se razgovara i da se nađe kompromis između Beograda i Prištine, znači nije viša situacija crno-bela - rekla je Maja Gojković.
Povodom izjave ambasadora SAD u Srbiji Kajla Skota u Vladi Srbije da je Kosovo nezavisna država, rekla da nije problematična ta njegova izjava, već reakcija na nju. Kako je rekla, potpredsednica Vlade Zorana Mihajlović "stajala je tamo i nije reagovala".
- Ona je trebalo da reaguje, da stane za mikrofon i da mu odgovori, kao što je uradila kasnije premijerka Ana Brnabić. Mislim da nije primereno da ne odgovorite na vređanje ambasadora SAD u sred Vlade vaše zemlje, a ne da stojite ko ikebana - navodi Gojkovićeva, i dodaje da ministarki ne zamera ništa, ali da ima pravo da iznese svoj stav.
Na pitanje da li će biti održana sednica parlamenta na kojoj će se govoriti o KiM, rekla je da će sednica biti održana kada se nastave pregovori i kada bude postojala \"neka platforma i agenda\".
- Moramo da sačekamo da se u Savet bezbednosti UN vrati pitanje KiM, da se nastavi dijalog, da bi parlamet imao o čemu da raspravlja - rekla je predsednica srpske skupštine.
Ona je ocenila da bi se sada takva sednica svela na vređanje i svađu, te da opozicija kao jedino rešenje nudi status kvo bez kompromisa.
- NJima se izgleda dopada proglašenje kvazi države (Kosovo), nama ne - rekla je Maja Gojković.
Kada je u pitanju atmosfera u skupštini, ona je rekla da su poslanici opozicionog Saveza za Srbiju prvi krenuli s politikom vređanja, podsetila da je izrečeno 32 opomene za poslanike opozicije i dve za poslanike vlasti.
- Te dve nije malo, prvi put u istoriji višepartijskog sistema, ja sam izrekla kaznu za šefa poslaničke grupe vladajuće većine za Aleksandra Martinovića, a na primer nije bilo kazne za poslanike Dveri kada su ušli u moj kabinet, vređali me i udarili na kraju - rekla je Gojkovićeva.
Dodala je da nekada mora da se oprosti kazna, da se \"smiri situacija, da se sednica parlamenta održi\".
Upitana da li ima istine u spekulacijama da će se naći na mestu ministra kulture, rekla je da u tome nema nikakve istine, te da ta priča u medjima prelazi granicu dobrog ukusa.
Da li Srbija mora da radi sve što Nemačka i SAD kažu, pogledajte OVDE.
Izvor: Tanjug