Krajem 1943, u periodu u kome je još uvek mnogo krvi moralo biti proliveno i hrabrosti pokazano kako bi se uništilo zlo nacističke ratne mašinerije, Ruska pravoslavna crkva donirala je oko 8 miliona rubalja (od čega je oko 2 miliona sakupljeno zaslugama vernika) kako bi opremila jedan tenkovski bataljon Crvene armije. Upravo u to vreme počinje jedna od najinteresantnijih priča Velikog otadžbinskog rata – ona o nastanku bataljona “Dmitrij Donski” ( Donski je bio prvi velmoža koji je ustao protiv mongolske vlasti u Rusiji).
Uvidevši patriotsku ulogu ruske crkve, sovjetsko državno rukovodstvo počelo je da napušta svoj čvrst stav, neprijateljski stav prema crkvi i vernicima. Tako je nacistički “rat istrebljenja” učinio nešto što je delovalo nemoguće – izmirio je boljševićku državu sa ruskom crkvom.
Na prvom javnom susretu crkvenih zvaničnika sa oficirima i vojnicima Crvene armije, patrijarh moskovski i cele Rusije Sergije obratio se sovjetskim tenkistima sledećim rečima:
- Terajte omraženog neprijatelja iz naše Velike Rusije! Neka vas slavno ime Dmitirja Donskog vodi u bitku za svetu rusku zemlju! Napred, k pobedi, braćo vojnici!
Ovaj neobični tenkovski bataljon bio je vrlo kvalitetno opremljen. To je bila jedna od prvih oklopnih formacija Crvene armije koja je dobila modernizovane tenkove tipa T-34/85 sa topom povećane probojnosti i snažnim oklopima.
Bataljon je izrazito uspešno vojevao i pokazao se dostojnim imena junaka koje je nosio. Procenjuje se da je jedinica u prva dva meseca borbi likvidirala oko 1.400 hitlerovaca, uništila 40 topova, stotinak mitraljeskih gnezda i 17 oklopnih vozila... Nakon završetka Drugog svetskog rata tenkovi ove jedinice našli su se u muzejima Moskve, Lenjingrada i Tule.
Izvor: Nedeljnik