- To svakako nije bilo najgore što sam video među mnogim pogubljenjima, ubistvima i paljevinama - rekao je on u Prištini razmišljajući o nastavku sopstvene odanosti prema ID.
- Čak su se i deca navikla da viđaju takve stvari - prenosi “Kossev”.
Ubica je bio ozloglašen kosovski Albanac LJavdrim Muhadžeri, koji je bio proglašen za međunarodnu terorističku pretnju pre nego što je ubijen dronom. NJegov identitet i video-snimak ubistva postavili su u samo srce okupljenih stranih boraca džihada i upozorili evropske službe bezbednosti na nadolazeću pretnju. Uprkos lojalnosti lažne države “Kosova” prema Sjedinjenim Američkim Državama i NATO-u zbog toga što su im pomogli “da oslobode zemlju devedesetih od Srbije”, radikalizacija nekih mlađih stanovnika “Kosova” od strane arapskih humanitarnih organizacija i imama koja je potom usledila, dala je zemlji sumnjiv karakter da ima više državljana u ID po glavi stanovnika, nego bilo koja druga evropska ili balkanska nacija.
Vlasti takozvanog Kosova znaju da je od 2012. godine 348 odraslih osoba otišlo u Siriju da se pridruže Islamskoj državi. Mnogi su poginuli tamo, ali mnogi su se i vratili. U odsustvu koherentnog programa deradikalizacije, zatvorenici, kao što je LJadrovci, izlaze iz zatvora i ostaju i dalje odani ID.
- Kalifat nije završen - rekao je ove nedelje, četiri meseca nakon što je pušten iz zatvora.
- NJegova priča je tek počela. Želim da stvorim Islamsku državu na Kosovu i rado ću umreti u podršci tome.
Kosovski Albanci su učestvovali u nekoliko nedavnih terorističkih zavera. Šest kosovskih Albanaca, muškaraca i žena, uhapšeno je u junu prošle godine na Kosovu i u Nemačkoj zbog učestvovanja u dvema zaverama koje su za metu imale jedinice NATO-a na Kosovu i civile u Belgiji i Francuskoj. Mesec dana ranije, osam osoba je uhapšeno na Kosovu zbog zavere koja je imala za cilj ubistvo izraelskih fudbalera.
- Nemamo problem sa zatvaranjem članova Islamske države - rekla je pedesetsedmogodišnja Fikrije Krasnići, jedna od dva tužioca koji se bave novim terorističkim slučajevima na Kosovu.
- To menja njihovo mišljenje da je teško da do toga dođe. Većina članova ID se ne može popraviti.
Protiv LJadrovcija nije podignuta optužnica ni nakon što je 2013. godine prvi put otišao na dvadeset dana u Siriju, kako bi se pridružio Al Kaidinoj grupi na Al Nusra frontu u Alepu. Ispitivan je 11 sati, a zatim oslobođen. Novim zakonom koji je usvojen 2015. godine protiv LJadrovcija je, nakon njegovog drugog putovanja u Siriju, gde se borio kao pripadnik Muhadžerijeve albanske jedinice i nakon njegovog povratka, podignuta optužnica. Svesno opasnosti koju predstavljaju oslobođeni zatvorenici koji su pripadnici ID, “Kosovo” je u zatvorima pokrenulo programe deradikalizacije. Međutim, bivši pripadnici ID nisu u obavezi da prisustvuju ovim programima. Uprkos činjenici da je, kada je uhapšen, kod sebe imao pištolj i minobacač, LJadrovci je odbio da razgovara sa imamom u zatvoru, a sada posećuje svog nadzornika za uslovno puštanje samo jednom mesečno. Kosovske sudije često imaju poteškoće kada je u pitanju dodeljivanje dužih kazni pripadnicima ID, zbog nedostatka dokaza iz Sirije, tako da većina njih dobija kratkoročne kazne, u zavisnosti od težine zločina. Pored toga, nedostatak strogosti u sistemu kaucije dovodi do toga da mnogi osumnjičeni teroristi budu na slobodi. Gospođa Krasnići, koja radi na 15 novih slučajeva terorizma, ove nedelje čeka presudu za dva čoveka, jedan od njih je pokušao da ubedi drugog da se pridruži samoubilačkom napadu na NATO snage.
- Sistem kaucije ovde nije dovoljno strog - rekla je ona.
- Jedan od njih dvojice, optužen za terorističke aktivnosti, već je pušten na slobodu uz kauciju.
Arapske dobrotvorne organizacije su pod velikim nadzorom na Kosovu, ali uprkos bliskosti porodičnih veza, radikalni propovednici prenose svoju ideologiju mlađim generacijama, tako što je predstavljaju kao deo njihove novostečene slobode.
Islamska država preti da će likvidirati Muamera Zukorlića. Pogledajte OVDE.
Izvor: thetimes.co.uk, kossev.info