Vest o sukobu procurio je u javnost u utorak na neuobičajen način kada je kancelarija prve dame objavila saopštenje u kome se traži smena zamenice savetnika za nacionalnu bezbednost DŽona Boltona, pošto su mediji izvestili da će je predsednik Donald Tramp otpustiti.
Zvaničnica Bele kuće potvrdila je SiEnEn-u da je Tramp rekao da će Rikardel biti otpuštena, ali i da je za to dobila određeni rok, te da nije poznato kada će definitivno otići.
- Kancelarija prve dame smatra da (Rikardel) više ne zaslužuje funkciju u Beloj kući - saopštila je u utorak direktor za komunikacije Melanije Tramp Stefani Grišam.
Saopštenje je preraslo u zapanjujuću javnu osudu koju je prva dama uputila na račun visokog zvaničnika u administraciji svoga supruga. Ona je usledila nakon što su mediji ranije toga dana izvestili da će Rikardelova biti smenjena posle manje od sedam meseci na dužnosti.
Ni Rikardel, ni portparol Saveta za nacionalnu bezbednost nisu želeli da komentarišu najnovija zbivanja, navodi SiEnEn.
Ubrzo nakon što je “Volstrit džornal” u utorak posle podne objavio da je Rikardelova otpuštena i ispraćena iz Bele kuće, viši zvaničnik Bele kuće javno je negirao te tvrdnje, rekavši da je ona još u kancelariji.
Ukoliko ona ode, savetnik za nacionalnu bezbednost DŽon Bolton ostaće bez jednog od glavnih saveznika u administraciji.
Izvor upoznat sa situacijom tvrdi da se Rikardel posvađala s članovima osoblja oko mesta u avionu i korišćenja resursa Saveta za nacionalnu bezbednost tokom putovanja u Afriku.
Jedan zvaničnik Bele kuće optužilo ju je za neiskrenost u vezi s tim sukobom i otkrivanje informacija kako bi prikrila svoje postupke.
Pre sukoba sa Istočnim krilom, Rikardelova se posvađala sa sekretarom za odbranu DŽimom Matisom, a ta svađa je navodno bila dobro poznata unutar Trampove administracije. NJihovi sukobi su počeli i pre nego što je postala zamenik savetnika za nacionalnu bezbednost, još u vreme predsedničke tranzicije, kada je Rikardelova pokušala da spreči Matisa da zaposli ljude koji su bili kritički nastrojeni prema Trampu, ili za koje se smatralo da su mu nedovoljno lojalni.
U proteklih nekoliko nedelja tenzije su porasle i između Rikardelove i šefa kabineta Bele kuće DŽona Kelija i njegovog zamenika Zaka Fuentesa, tvrde obavešteni izvori. Keli i Fuentes smatraju da je Rikardelova odogovorna za objavljivanje negativnih vesti o njima medijima, tvrde oni.
Ovi sukobi su otežali Rikardelovoj dobijanje vodeće funkcije u Trampovoj administraciji, iako je na kraju ipak dobila posao nižeg sekretara u administraciji za trgovinu i izvoz. U aprilu se pridružila Savetu za nacionalnu bezbednost, kao Boltonova zamenica, nakon što je on imenovan za savetnika.
Rikardelova je odigrala važnu ulogu u Boltonovim nastojanjima da reorganizuje Savet za nacionalnu bezbednost i pomogla mu je da učvrsti poziciju predsednikovog savetnika u svim spoljnopolitičkim pitanjima.
Drama oko moguće smene Rikardelove pojavila se dok je Bolton nalazi daleko u Singapuru, gde prisustvuje samitu Asocijacije nacija jugoistočne azije (ASEAN).
Ko je Mira Radielović?
Mira Radielović je poreklom iz mesta Breza u Bosni i Hercegovini, a odrasla je u Pasadeni u Kaliforniji. Od 2003. do 2005. bila je asistent Donalda Ramsfelda, američkog šefa diplomatije u administraciji DŽordža Buša, a zatim je bila potpredsednik poslovnog razvoja u kompaniji ““Boeing Strategic Missile&Defence Systems", koja važi za velikog igrača u svetskoj industriji proizvođača oružja i jednog od glavnih snabdevača vojske SAD.
Pored toga, Hrvatica je bila i osoba od najvećeg poverenja američkog senatora Boba Dola, nekadašnjeg šefa republikanske većine u Senatu i predsedničkog kandidata 1996. godine. Mira Radielović Rikardel bila je Dolov glavni spoljnopolitički savetnik. Prema rečima Ričarda Perla, dugogodišnjeg Dolovog saradnika, koji je radio i na stvaranju Dejtonskog sporazuma, ona je, pored Ričarda Holbruka, tada bila najuticajniji pojedinac u kreiranju američke spoljne politike. O njenoj ulozi iz senke tada je pisao i “Weekly Standard”.
Hrvatski mediji preneli su i jednu od manje poznatih činjenica: u vreme dok je živela u NJujorku, bila je sused Monike Levinski.
Ustaški koreni
Mira Radielović ćerka je Petra Radielovića, poznatog simpatizera ustaša koji je preživeo Blajburg. Petar Radielović je nekoliko puta rekao za Anta Pavelića da je “najveći čovek u istoriji Hrvatske”, a 1985. bio je jedan od najglasnijih branilaca Andrije Artukovića, poznatijeg kao “Balkanski Himler”, na njegovom suđenju u Los Anđelesu. Artuković je poznat po izjavama: “Ubijte sve Srbe i Jevreje, uključujući i njihovu decu, tako da od tih zveri ne ostane ni njihovo seme”. Petrov otac, a Mirin deda, bio je oficir ustaškog režima u ozloglašenoj NDH.
Istraga i lobiranje
Istražitelj američkog Kongresa je u martu 1993. u magazinu “Defense&Foreign Affairs Strategic Policy” izjavio da je hrvatski lobi potrošio više od 50 miliona dolara u Kapitol hilu za manje od dve godine, a da je veliku ulogu u tome imala upravo Mira Radielović, tada Barata, danas Rikardel.
- Zvaničnicima je rečeno da podrže inicijativu Hrvatske za nezavisnost u zamenu za velika novčana sredstva. U suprotnom, zaprećeno im je da će ogromne svote novca biti date njihovim protivnicima u Kongresu. Sve ovo dešavalo se dosta pre nego što je Hrvatska otvoreno izrazila svoje aspiracije za dobijanje nezavisnosti - rekao je tada neimenovani istražitelj.
Sudeći po situaciji više od 20 godina kasnije, lobiranje se i te kako isplatilo. Ove tvrdnje pojavile su se u “Volstrit džornalu” 9. novembra 2009. godine, u izdanju za SAD.
Pročitajte OVDE sve insajderske priče o Trampovih pet dana potpunog ludila.
Izvor: cnn. com/Wall Street Journal/Blic