Gruevski je pobegao u Mađarsku početkom meseca nakon što je osuđen na dve godine zatvora zbog korupcije. Mađarski ministar spoljnih poslova rekao je da su ga mađarske diplomate dopratile do Budimpešte.
Gruevski je 20. novembra dobio politički azil, što je izazvalo kritike iz Makedonije, EU i SAD.
Orban je rekao da su se on i Gruevski borili zajedno da zaustave masovne migracije preko Balkana, po čemu su Makedonija i Gruevski lično saveznici Budimpešte.
"Ja njega poznajem, on je bio moj kolega dugo vremena. Da nije bilo njega, bilo bi mnogo teže, ako ne i nemoguće da se odbrani mađarska granica", rekao je Orban za državnu radio stanicu "MR1".
On je rekao da je potrebno tretirati saveznike pošteno i prijateljski. "Ako se obrati nama, on može da očekuje sudski proces. Ne možemo ga staviti iznad zakona, ali mu možemo obezbediti sudski postupak", rekao je Orban.
Makedonska policija izdala je nalog za hapšenje Gruevskog nakon što se nije pojavio na početku služenja kazne nakon sudske odluke 9. novembra, kada mu je odbijen zahtev za odlaganje izvršenja kazne.
Orban je rekao da je makedonski pravni postupak protiv Gruevskog politički obojen i da to ne treba da utiče na mađarske vlasti.
"Veoma složene političke borbe i igre su na delu u Makedoniji, a pravosudni sistem je deo toga", rekao je on, dodajući da je Budimpešti jedino važno da je zahtev za azil pravno ispravan.
Orban je odbacio međunarodne kritike zbog pomaganja Gruevskom kao delo organizacija i ljudi povezanih sa američkim finansijerom DŽordžom Sorošem.
Novu listu najjačih armija sveta možete videti OVDE.
Izvor: SRNA