Admiral Lord Alan Vest rekao je da upućivanje obaveštajnog (špijunskog) broda kraljevske mornarice Velike Britanije u Ukrajinu usred velikih tenzija sa Rusijom "nije pametna ideja" i smatra da se umesto toga pošalje razarač tipa klase 45.
- Ako pošaljemo brod u oblast gde bi izbio sukob, bilo bi razumno poslati brod koji može da se brine o sebi i koji bi mogao da se bori - rekao je Vest.
On je takođe upozorio da akcije NATO-a mogu dovesti do napetosti u regionu nakon incidenta u Kerčkom prolazu.
- Morate vrlo pažljivo da razmišljate o raspoređivanju snaga blizu Rusije. Ako pošaljemo veliku vojsku NATO-a, to će se smatrati agresivnim stavom - ali mogli bismo imati ograničen broj brodova koji će nadgledati slobodu plovidbe.
Prošle nedelje britanski ministar odbrane Gejvin Vilijamson najavio je da će London u Ukrajinu rasporediti više trupa i brod kraljevske mornarice kako bi branio "slobodu plovidbe".
- Sve dok se Ukrajina suočava sa ruskim neprijateljstvima, naći će čvrstog partnera u Ujedinjenom Kraljevstvu - rekao je svom ukrajinskom kolegi.
U nedelju su dve topovnjače i jedan tegljač plovili iz Crnog mora prema Kerčkom prolazu, ulazu u Azovsko more i ignorisali zakonske zahteve ruske strane da napuste to područje, a zatim su posegli za opasnim manevrima.
Kao rezultat toga, Rusija je otvorila vatru na brodove i zaplenila ih, takođe je zarobila mornare sa broda.
Moskva je izjavila da je to bila jasna provokacija u suprotnosti sa članovima 19 i 21 Konvencije Ujedinjenih nacija o pomorskom pravu i obećala da će sprečiti bilo kakav pokušaj da se ospori ruski teritorijalni integritet.
Reagujući na incident, kancelarija premijera Velike Britanije Tereze Mej osudila je ruski "čin agresije":
- Osuđujemo akt agresije Rusije povodom zaplene tri ukrajinska broda i njihove posade. Ovaj incident pruža dodatne dokaze o destabilizacijskom ponašanju Rusije u regionu i kontinuiranom narušavanju ukrajinskog teritorijalnog integriteta.
Rusiju nikad u istoriji nisu ovako žestoko napali. Pogledajte OVDE.
Izvor: Pravda