Porodica Kacifasa je već zatražila da telo 35-godišnjeg Grka bude vraćeno da bi mogli da ga sahrane.
-Jasno smo od starta stavili do znanja koji su naši prioriteti - do kraja rasvetliti slučaj, zaštiti prava naše grčke braće (koja žive u Albaniji), ne praviti kompromise oko prve dve tačke i zaštititi
naše bilateralne odnose - rekao je Katrugalos u intervjuu za list "Ta Nea".
Katrugalos je pozitivnim ocenio potez albanske strane da prihvati zahtev vlade u Atini da grčki policajci budu uključeni u istragu.
- Trebalo bi da budemo veoma oprezni na obe strane granice...ekstremizam na jednoj strani hrani ekstremizam i netoleranciju na drugoj - istakao je Katrugalos, preneo je "Katimerini".
Grčki list je ranije pisao da je ubistvo Kacifasa (35), koji je u nedelju, pod još nerazjašnjenim okolnostima, ubijen u Albaniji u pucnjavi sa albanskim specijalcima, bacilo senku na odnose Tirane i Atine.
Incident se odigrao u selu Bularat, nedaleko od granice s Grčkom, a zvanična Atina je albanskom ambasadoru u Atini uručila protest.
Grčki mediji optužuju albansku policiju za "hladnokrvno ubistvo".
Tirana, međutim, odbacuje optužbe, navodeći da je Kacifas bez razloga pucao na policajce.
Incident se dogodio dok je albansko selo Bularat, u kome većinom žive Grci, obeležavalo godišnjicu ulaska Grčke u Drugi svetski rat, 28. oktobar 1940. godine.
Albanski mediji su objavili da je Kacifas pucao iz "kalašnjikova" na albanske policajce koji su skidali zastavu, dok predstavnici organizacija Grka u Albaniji smatraju da je "policija mogla da ga uhapsi".
Albanski mediji su pisali i da je Kacifas bio član desničarske stranke "Zlatna zora".
Kacifas je rođen i odrastao u Bulartu, selu na šest kilometara udaljenom od granice sa Grčkom, a od nedavno je živeo u Atini.
U saopštenju albanske policije je navedeno da je Kacifas prvo pucao u vazduh, a potom i na policijska vozila koja su mu se približavala. U saopštenju se dodaje da se Kacifas sakrio na obližnjoj planini i da je nastavio da puca na policajce.
Albanska policija je saopštila da je ubijen u razmeni vatre. Navodi se i da je Kacifas imao i albansko i grčko državljanstvo.
U prvom reagovanju, grčko Ministarstvo spoljnih poslova je istaklo da je "neprihvatljivo da je operacija rezultirala gubitkom ljudskog života".
- Čekamo od albanskih vlasti puno objašnjenje uslova pod kojima je grčki građanin izgubio život i odmah ćemo preuzeti neophodne korake - navelo je grčko ministarstvo.
Potom se saopštenjem oglasilo i albansko Ministarstvo spoljnih poslova navodeći da "žali zbog neopravdane politizacije" ovog slucaja.
U saopštenju se kaže da je albanska policija "detaljno objasnila" da je u pitanju bio "potpuno izolovan slučaj", kao i "flagrantan čin" agresije prema albanskoj policiji.
Albansko ministarstvo je navelo i da "uverava svoje susede da je Albanija bezbedna i mirna zemlja za sve njene građane, uključujući i Grke".
Ruski medved uterao strah pod kožu Amerikancima. Pogledajte OVDE o čemu se radi.
Izvor: Tanjug