Najnovije

Pogledajte ko su najveće patriote među srpskim sportistima, a ko se slikao sa agresorima (FOTO)

Potez Nemanje Matića samo nas je podsetio nas je na ranije patriotske izlive srpskih sportista tokom NATO agresije, ali i posle.

Milorad Čavić, srpski plivač i patriota (Foto: Jutjub)

Cela Srbija je na strani Nemanje Matića, našeg fudbalera koji je odbio da nosi cvet koji simbolizuje stradanje engleskih vojnika u NATO akcijama. Ovo je pokazatelj da Matić nije samo običan fudbaler, već i da zna da razmišlja, a da ne pravi kompromise zbog novca i slave. I nije Matić usamljen, ako se vratimo malo godina unazad, pronaćićemo i ostale srpske sportiste koji nisu hteli da se povinuju novom svetskom poretku i da glume klovnove, već su izrazili svoje mišljenje.

Sličan primer imao je plivač Milorad Čavić koji je 2008. na Evropskom prvenstvu u Ajdnhovenu na pobedničko postolje (osvojio je zlato na 50 metara delfin) izašao u majici Kosovo je Srbija. Medalju je zadržao, ali je suspendovan pa nije plivao na 100 metara delfin.

– Zadržao sam tu medalju. Nisu mi oduzeli ni medalju ni titulu, ali sam morao hitno da napustim Holandiju. Izbacili su me iz više razloga, ali najbitniji je bila bezbednost. Te iste godine, kao i naredne, bio sam u nekoliko situacija u kojima su Albanci dolazili na moja takmičenja i pravili ozbiljne incidente, kako meni, tako i takmičenju, generalno.

– Na plivačkim bazenima nema obezbeđenja kao na košarkaškim ili fudbalskim utakmicama. Negde u Italiji došla je grupa njihovih huligana sa zastavom Kosova i počeli su da me vređaju, prozivaju. Sada kada gledam na tu situaciju kada sam bio u toj majici, shvatam da sam ne samo sebe već i svoje kolege izložio opasnosti.

– Ja jesam to uradio srcem, i ne mogu da kažem da mi je krivo, ali bih danas to pametnije uradio, barem bih sačekao da osvojim zlato i u 100 metara delfin, što posle tog događaja nisam bio u prilici – kroz smeh priča Milorad.

Sličan primer je Stefan Mitrović i Nemanja Gudelj koji su oteo zastavu takozvane Velike Albanije sa drona koji je leteo na meču Srbije i Albanije 2014. u kvalifikacijama za EP. Ako se vratimo još dve decenije unazad, možete da vidite da su nekadašnji sportisti itekako znali da kažu “ne” zapadu iako su igrali u zapadnim klubvima.

Tokom NATO bombardovanja Aleksandar Saša Đorđević je izrazio svoj protest, tako što je sa dresa Barselone za koju je tada nastupao, skinuo svoje prezime, a onda posle osvajanja Kupa kralja, kada je podigao trofej istovremeno podigao i papir sa porukom “Zaustavite rat”.

Saša Ćurčić je u to vreme igrao za Kristal Palas i u znak protesta je odbio da igra za engleski klub sve dok traje bombardovanje, a na mečevima je nosio transparent kojim je prkosio bombardovanju, što ga je donekle koštalo i karijere.

Najekstremniji je bio možda, Vladan Lukić, bivši igrač Crvene zvezde, koji je napustio svoj klub – Mec i vratio se u Srbiju da bi odgovorio na vojni poziv.

Sa druge strane imamo i suprotne primere, oni sportista koji su se slikali sa okupatorima. Tako su teniserke Jelena Janković i Ana Ivanović bile izložene stubu srama zbog slikanja sa Bilom Klintonom 2009. godine, bivšim predsednikom SAD iz vremena NATO bombardovanja.

Federer je sin poznatog srpskog pevača. Više o tome pročitajte OVDE.

Izvor: Telegraf

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

Bonus video

Čuvena Saletova “trojka” koju Hrvati još uvek dobro pamte

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA