Ovo je značajno, zbog mesta Surkova u Putinovoj administraciji, i iako nemaju istu težinu kao reči ministra Lavrova, one ipak predstavljaju zvaničnan stav nekoliko stubova Moskovske baze moći.
Izbori u republikama Donbasa su zakazani za 11. novembar, datum koji je sve bliži, i oni će biti održani u najavljeno vreme bez obzira na rastuće proteste iz Kijeva i od zapadnih moćnika.
U pitanju je Minski sporazum, za koji protivnici izbora kažu da ga takav potez krši. Međutim, u okviru Normandijskog formata iz kog se rodio Minsk II, zapadna grupa i Kijev su ti koji nisu uspeli da sprovedu bilo kakve osnovne zahteve sporazuma.
Kako se datum izbora u DNR i LNR približava, retorika zapadnih zemalja i Ukrajine ka njima postaje sve više i više nepomirljiva. Kako se na to gleda u Moskvi i šta očekivati u budućnosti, objasnio je za direktor Centra za političke studije Aleksej Česnakov.
On je istakao da Moskva ne planira da sluša žalbe predstavnice EU Kocijančič da ovi izbori navodno krše propise i duh Minskih sporazuma, s obzirom na odgovarajući Set mera od 12. februara 2015. godine, u kom se ne zabranjuje održavanje izbora za vlast u DNR i LNR.
Istovremeno, ovaj stručnjak je dodao da je Kijev ušao u dijalog sa LNR i DNR, kako zahtevaju Minski sporazumi, ne bi bilo potrebe za izborima, i da ih sada treba održati kako bi se stvorio vakuum u pregovaračkom procesu u Minsku.
“Sada niko neće slušati mišljenje protivnika izbora u Donbasu. To vreme je prošlo. Mašina je pokrenuta. LJudi su spremni. Odbijanje izbora u takvoj situaciji će svi odgovorni politički akteri smatrati ozbiljnim korakom unazad – ka nastanku ogromne nekontrolisane teritorije. Ne videti tu opasnost je obična besmislica,“ zaključio je Česnakov.
Vojnici LNR stvaraju košmare ukrajinskoj armiji. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Webtribune.rs