Najnovije

Vojni sindikat Srbije šokirao javnost: Naprednjačka vlast prodala 250.000 bombi, da li su otišle u Siriju?

Pozivajući se na svoje izvore, Vojni sindikat Srbije zatražio je od Ministarstva odbrane, na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama, potvrdu ili demanti tvrdnje da je Ministarstvo odbrane učestvovalo u preprodaji 250.000 ručnih bombi zbog čega je Vojska Srbije oštećeno za čak 3,7 miliona dolara koje su, umesto Vojske i države, zaradile nekoliko privatnih firmi koje se bave izvozom naoružanja i municije!

Vojska Srbije (Foto: vs.rs)

U dopisu Ministarstvu odbrane Srbije, VSS pita po čijem naređenju je to učinjeno i da li je tačno da su te bombe, mada potpuno ispravne, proglašene "rashodovanima" i kao takve prodate Jugoimport SDPR-u po ceni od 3, 3 dolara za komad, da bi ih ovi zatim preprodali.

"Da li je istina da je preduzeće Jugoimport SDPR ove bombe u viđenom stanju samo preprodalo privatnim preduzećima iz Beograda, Partizan Tek i Tehnoglobal Sistems, po dvostruko većoj ceni, a da su ove firme iste te ručne bombe prodale Saudijskoj Arabiji, po ceni od 18 američkih dolara po komadu, što ukupno iznosi oko 4.500.000 dolara", samo je jedno od pitanja Ministarstvu odbrane.

U ovom dopisu Vojni sindikat postavlja i pitanje ko je ispred Vojske Srbije određivao cenu ručnih bombi i ako je već odlučeno da budu prodate, zašto ih vojska sama onda nije prodala po ceni od 18 dolara po komadu.

"Ko je odgovoran za to što je Vojska Srbije oštećena za iznos od oko 3.700.000 USD koliko iznosi razlika u ceni koju je Vojsci Srbije platio Jugoimort SDPR i stvarnoj ceni koštanja ručnih bombi na tržištu?", pita Vojni sindikat Srbije.

U razgovoru za "Vesti", predsednik Vojnog sindikata Novica Antić tvrdi da poseduju čvrste dokaze da je došlo do velike zloupotrebe.

- Čekamo odgovor Ministarstva, a onda ćemo izaći u javnost s dokazima koje posedujemo. Prodaja 250.000 bombi iz vojnih skladišta je nažalost obavljena pod veoma čudnim okolnostima zbog čega je potrebno da se ispitaju sve okolnosti. Ukoliko su te bombe rashodovane, tada se tačno zna šta je činiti sa svakim komadom, a to je delaboracija, odnosno odvajanje eksploziva, upaljača i ostalih delova bombi. Naše informacije su da to nije urađeno, već da su bombe samo prepakovane i prodate po pet puta većoj ceni. Nažalost, ovo nije i jedina zloupotreba za koju smo saznali i o kojoj ćemo uskoro obavestiti javnost - tvrdi Antić.

U želji da čujemo i drugu strane priče, odnosno dobijemo zvanično objašnjenje od prozvanih institucija: Ministarstva odbrane i Jugoimport SDPR, u utorak smo im se obratili zvaničnim mejlovima, ali do zaključenja ovog broja "Vesti" nismo dobili nikakav odgovor.

Ugrožena odbrambena moć?

Među pitanjima Vojnog sindikata jeste i da li je prodajom ovolikog broja ručnih bombi ugrožena odbrambena moć Srbije, ali i šta je učinjeno sa novcem koji je dobijen tom transakcijom.
"Da li je budžet Srbije prihodovao od ove trgovine?", pita Vojni sindikat Srbije.

"Možda su u Siriji"

Među pitanjima Vojnog sindikata Srbije je i ono gde su te bombe završile s obzirom na to da su ih privatne srpske firme prodale Saudijskoj Arabiji.

"Da li je i u kojoj meri isključena mogućnost naoružavanja terorista ručnim bombama iz Vojske Srbije, s obzirom na to da smo imali prilike da u našim i stranim medijima vidimo da su ruske i sirijske koalicione snage zaplenile određenu količinu oružja iz Srbije tokom borbi protiv ISIS", pita Vojni sindikat Srbije.

Optužbe da je aktuelna vlast prodavala oružje sirijskim teroristima izneo je i snajperista Dejan Berić, a više o tome pogledajte OVDE.

Izvor: Vesti-online. com

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

Bonus video

Intervju sa Graganom Jovanovićem koji kritikuje srpsku elitu.

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA