Piše: Miroslav Lazanski
Ponavljati kako je Priština sa svojim sponzorima srušila međunarodno pravo, jer se ne poštuje Rezolucija UN 1244, Kumanovski sporazum, dogovor iz Brisela sa NATO-om, ustav koji je Priština donela, Cefta sporazum, sve to znamo odavno i nije to nikakvo iznenađenje. Možemo sve to saopštiti zapadnim ambasadorima u Beogradu, oni nam se prikriveno smeju i kažu: „Pa šta?” Mi onda opet ponavljamo da je to kršenje međunarodnog prava, da to nije fer, da to ugrožava regionalni mir i bezbednost, a oni kažu da ih baš briga za regionalni mir i bezbednost, jer oni ne žive u tom regionu u kojem smo mi zabrinuti za regionalni mir i bezbednost.
Da li su Amerikanci prevarili Ruse oko širenja NATO-a na istok? Jesu. Da li su naši dragi prijatelji iz NATO-a prevarili Srbiju oko formiranja kosovske vojske i njenog raspoređivanja po celoj teritoriji Kosova? Jesu. Kada su mogli da prevare Ruse, supersilu sa nuklearnim oružjem, pa što ne bi prevarili i Srbiju. Istina, Rusi su se posle tih prevara osvestili i više ništa ne veruju Amerima i Zapadu. Je li vreme i da se mi osvestimo dok ne bude kasno i Srbija bude svedena na pretkumanovske granice?
Jer, kosovska vojska će nesumnjivo jednog dana, ili noći, ući na sever Kosova. Mi ćemo opet protestovati i reći da je to kršenje usmenog dogovora sa NATO-om koji je postignut u Briselu, što je naravno tačno. Ali, oni će onda tražiti da im pokažemo pismeni sporazum o zabrani ulaska kosovske vojske i specijalnih snaga na sever pokrajine. A tog pismenog sporazuma nema, jer smo im verovali na reč. Kao nekada Gorbačov...
Zapad je odlučio da rascepka Srbiju, posle Kosova na red će najverovatnije doći Raška, a onda i Vojvodina. Usput i Republika Srpska. Zašto nam to rade? Neko će reći da je to zato što Zapad u Srbima vidi male Ruse. Kako se efikasno suprotstaviti tom viđenju da smo „mali Rusi”, i da nas zato moraju šikanirati i kažnjavati ? Samo ako postanemo „veliki Rusi”. Odnosno, ako smo „veliki Rusi”, onda nismo „mali Rusi”, a velike niko ne sme da zaje.... Razmislimo malo o tome u svim nijansama...
Dakle, pre nego što postanemo „veliki Rusi”, sa svim pratećim vojnim igračkama koje idu uz taj status, možemo da Zapadu, posebno Amerima, pošaljemo par simboličnih prijateljskih poruka. Da pod hitno zatražimo od kancelarije NATO-a da se iseli iz zgrade Ministarstva odbrane Srbije, ima po Beogradu dovoljno vila gde mogu da se udobno smeste, a ne da kancelarija NATO-a radi sprat ispod kabineta ministra odbrane Srbije. Pa da javnost još, ne daj bože, posumnja da komuniciraju kuckajući po cevima radijatora. Dosta više tog udvorničkog i uvlakačkog ponašanja prema NATO-u. Koji je napravio i opremio kosovsku vojsku. Sledeći naš korak bilo bi vraćanje civilnog radara na Kopaonik. Neka budala iz Ministarstva odbrane, odmah posle Kumanovskog sporazuma, smatrala je da je i taj radar obuhvaćen sporazumom, u sporazumu o tome nema ni reči, a posle smo pristali da pitamo NATO možemo li da vratimo radar na Kopaonik. Sami smo sebe ograničili i sebi nametnuli „obavezu” da pitamo je li nešto dozvoljeno, ako nije zabranjeno. Dosta više sa samobičevanjem! Treba redukovati i zajedničke patrole sa Kforom, više nikakvih fudbalskih utakmica sa njima. Oni imaju zajedničke vežbe sa kosovskom vojskom, pa nek igraju sa njima.
Za SAD je pitanje statusa Kosova očigledno rešeno, gotova stvar o kojoj se više i neće mnogo dodatno raspravljati. Jesmo li mi gluvi? Tražimo pukotine u američkoj administraciji, a američki ambasador u Prištini pozdravlja formiranje kosovske vojske. I zašto onda Tači ne bi pokrenuo tu svoju vojsku na sever? Kada Vašington i najvažnije zemlje Zapada smatraju da je sever deo suverene teritorije države Kosovo. Pitanje je samo vremena kada će to uraditi. Da li neko misli da će Kfor uopšte i pokušati da spreči ulazak kosovske vojske na sever pokrajine? Nema šanse. To se ni u filmu ne može dogoditi.
Mi smo u ćorsokaku kada je Kosovo u pitanju, Rezolucija 1244 ignorisana je i zapravo zgažena od strane Zapada, koji svoj stav o državi Kosovo neće promeniti čak ako mi donesemo u našem parlamentu još deset novih rezolucija o Kosovu. Treba pronaći nove modalitete borbe za spas onoga što se na Kosovu još može i spasiti. Ne smemo ostati samo na verbalnim izrazima protesta i neslaganja. To će svi protumačiti kao našu slabost. Postoji cela lepeza hibridnih načina delovanja. Učimo od drugih. Ili, neko ti opali šamarčinu, a ti ponudiš i drugi obraz. Jer nisi slab, možeš da izdržiš još jedan udarac. Možda ja i mogu, ali ne može Srbija...
Pročitajte OVDE ko kaže da nikad Srbija neće biti dovoljno slaba, pa da Zapad u njoj ne gleda mostobran za prodor Rusa prema Jadranu.
Izvor: Politika