Najnovije

PROMENJEN HAŠKI SUDIJA U SLUČAJU RADIKALA: Suđenje se prebacuje u Srbiju?

Sudija Liu Daćun imenovan je danas za novog sudiju u predmetu protiv dvoje radikala Vjerice Radete i Petra Jojića, koji treba da odluči da li taj slučaj treba da se preda srpskom pravosuđu.

Hag (Foto: Pixabay)

Odluku o tom imenovanju doneo je predsednik Mehanizma za krivične sudove u Hagu Teodor Meron.

Naime, kako se navodi u odluci dostavljenoj medijima iz Haga, turskom sudiji Ajdinu Sefa Akaju Savet Bezbednosti u junu ove godine nije produžio mandat u Mehanizmu.

Sudija Akaj je 12. juna doneo odluku da se slučaj protiv Jojića i Radete optuženih za nepoštovanje suda (zastrašivanje svedoka u slučaju protivVojislava Šešelja) preda srpskom pravosuđu, ali ju je prošle sedmice Žalbeno veće Mehanizma vratilo na ponovno odlučivanje.

Ovu odluku je žalbeno veće, kojim presedava Meron, donelo po žalbi koju je podneo "amikus kurije" (prijatelja suda, u ovom slučaju tužilaštva) imajući u vidu da je prvi put u žalbi pomenuta neophodna zaštita svedoka u postupku.

Veće je ukazalo da je "amikus kurije" propustio da se u izjašnjenju pred sudijom, koji je doneo prvostepenu odluku o predaji ovog predmeta srpskom pravosuđu, osvrne na bezbednost, zaštitu i mogućnost pojavljivanja svedoka koji bi trebalo da svedoče u tom postupku.

U interesu je pravde da se, kako se navodi u odluci, ovo pitanje ponovo razmotri i proveri da li predmet treba da se preda srpskom pravosuđu.

Zbog toga je veće naložilo sudiji pojedincu da zatraži izjašnjenje od "amikus kurije" i Srbije, a po potrebi i od Jedinice za zaštitu svedoka.

Novu odluku da li će Mehanizam o predati predmet Srbiji u nadležnost treba da donese kineski sudija Liu.

Radeta i Jojić optuženi su za nepoštovanja suda, odnosno, da su navodno zastrašivali, pretili i nudili mito svedocima u slučaju protiv predsednika SRS Vojislava Šešelja.

Sudija Akaj je 12. juna bio naložio da se što pre je moguće slučaj prosledi kancelariji tužilaštva u Srbiji kao i sve informacije od značaja u vezi ovog slučaja, uz optužnicu i materijal koji podržava optužnicu.

Akaj je u toj svojoj odluci, između ostalog, naveo da je ovo krivično delo počinjeno u Srbiji, a da je Srbija navela da ima nadležnost te da je voljna i adekvatno pripremljena da prihvati ovaj slučaj za suđenje, uz obezbeđivanje svih procedualnih garancija za fer suđenje kao i da su optuženi spremni da se pojave pred sudom u Srbiji.

Haško tužilaštvo se tome usprotivilo tvrdeći da Vjerica Radeta i Petar Jojić, kao poslanici Srpske radikalne stranke u Narodnoj skupštini uživaju imunitet od krivičnog gonjenja.

Srbija je 2015. godine odbila da uhapsi i izruči Jojića i Radetu Haškom tribunalu pošto su srpski pravosudni organi konstatovali da nema uslova za njihovo izručenje, jer ni statut Saveta bezbenosti Ujedinjenih nacija o radu Tribunala, kao ni srpski Zakon o saradnji sa Haškim tribunalom ne predviđaju krivično delo za koje se terete.

Nakon što je slučaj iz Haškog tribunala po njegovom zatvaranju 31. novembra 2017. prešao u Mehanizam, sudije tog suda su zaključile da je u interesu pravde i ekspeditivnosti da se ovaj slučaj prebaci državi na čijoj je teritoriji izvršeno krivično delo - a to je Srbija.

Nakon toga sudija pojedinac je zadužen za koordiniranje predmeta i konkretne odluke.

Kako je Putin razmatrao situaciju na Balkanu. pogledajte OVDE.

Izvor: Tanjug

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

Bonus video

Reakcije Vukovaraca posle presude lideru radikala

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA