„Bilateralnim kanalima na visokom političkom nivou nam je potvrđeno da je ta odluka konačna i da nema poziva na dijalog“, rekao je Rjabkov u intervjuu za „Komersant“.
Prema njegovim rečima, Vašington nije posebno krio da stvar nije samo u problemima između SAD i Rusije, već i u želji Amerikanaca da se oslobode dogovorenih zabrana koje im ne odgovaraju.
Prema ocenama Vašingtona, Sporazum o likvidaciji raketa srednjeg i malog dometa „značajno ograničava vojne mogućnosti SAD u projekciji na zemlje koje poseduju arsenale kopnenih raketa srednjeg i malog dometa i koje u očima Vašingtona predstavljaju pretnju američkim interesima“.
U slučaju da budu instalirane američke rakete srednjeg i malog dometa na teritoriji koja predstavlja pretnju za Rusiju i njene saveznike, ona će morati da odgovori, poručio je Rjabkov.
„Moraćemo da preduzmemo efikasne mere koje će kompenzovati te pretnje“, naglasio je Rjabkov.
„Jasno je da politički dogovor, pa čak i pravno obavezujući sporazumi ne mogu u sadašnjoj situaciji da pruže pune garancije, kao što vidimo na primeru Vašingtona koji urušava Sporazum o raketama srednjeg i malog dometa“, istakao je zamenik šefa ruske diplomatije.
On je naglasio da je Rusije predala SAD informacije koje pokazuju da nije testiran domet rakete 9M729, što bi bilo u koliziji sa tačkama gorenavedenog sporazuma. Prema njegovim rečima, zvanična Moskva čvrsto poštuje sve uslove sporazuma i sve optužbe na račun Rusije su neosnovane.
Moskva dala dozvolu Asadu da uzvrati po Izraelu u slučaju napada na Damask. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: rs.sputniknews. com