Prištinske takse koje su uvedene pre dve nedelje dodatno otežavaju život srpskog stanovništva na KIM. Hrane iz Srbije u prodavnicama u južnoj pokrajni je sve manje i pitanje je koliko će još dugo zalihe trajati. Doktor Mirko Mašić iz Prilužja nadomak Gračanice, koji radi u lokalnom domu zdravlja, kaže da nije lako živeti pod merama koje je uvela Priština.
- Nije lako, verujte da nije lako. Dvadeset godina trpimo pritisak ali nismo otišli odavde. Ono što te ne pobedi, to te ojača - kaže ovaj lekar, koji ima troje dece. On kaže da sve decenije Srbi sa KIM trpe psihološki pritisak od strane Prištine. Humanitarna katastrofa je na pomolu...
- Pa i ove takse imaju za cilj da nas nateraju da odemo odavde. Hrane i lekova je sve manje - rekao je Mašić.
I njegova supruga Jelena je lekar. Ova porodica cenjena je u Prilužju. Mirko nema dilemu, ne želi da napusti KIM.
- U Prilužju ima oko 1.500 Srba, živimo tu... LJude se snalaze, trude se, želimo da ostanemo. Teško nam je zbog taksi na srpske proizvode ali odavde ne idemo - rekao je on. Mašić kaže da u lokalnoj ambulanti lekova skoro i da nema.
- Pacijenti lekove kupuju u privatnim apotekama, nemamo najosnovnije medikamente - kazao je on.
Prilužje se nalazi pored Gračanice i gotovo je opkoljeno albanskim selima. U prodavnicama hrane ima za još nekoliko dana. Šta će biti kad se rezerve potroše, niko ne zna. Noću ulice su puste, ljudi se već sa prvim mrakom povlače u svoje kuće.
Pogledajte OVDE šta je poručio Haradinaj.
Izvor: Informer