Kortunov nastavlja: “Ovo je signal da je teško izaći na kraj s ovom osobom, koja je nepouzdan i neodrživ partner”.
Nakon intervjua s brojim neimenovanim insajderima u Kremlju, Blumberg zaključuje da je ruska frustracija na vrhuncu. Izveštaj inicira da “Donald Tramp se možda usprotivio Putinu previše puta” nakon što je dva puta u mesec dana odbio Putina.
Prvi put otkazao je sastanak u parizu 11. novembra, tokom godišnjice Dana primirja u Prvom svetskom ratu, ali veći šok bio je u Argentini:
Uprkos radovanju ruskih zakonodavaca nakon izbora 2016, Trampove odluke deluju kao neodgovorne. Ruski zvaničnici su zastali nakon Trampovih tvitova kada je otkazao sastanak sa Putnom na samitu u Argentini. Od tada, ruska frustracija raste.
Ovo znači da su dve supersile naišle na barijere. Da li je nemoguće da sednu za isti sto? Ovo ne ide u prilog globalnoj stabilnosti i miru, naročito kako rastu geopolitičke tenzije dvoje vođa.
Nove mere preduzete su kada je Tramp napustio nuklearni ugovor, pa je Kremlj ostavljen sa alternativom da se suprotstavi zahtevima SAD.
Rusija može da razmisli o mogućim sankcijama prema SAD, nakon što je Putin već doneo neke mere u odgovor na prethodne kazne… Tenzije bi mogle samo rasti u naredim mesecima, ako SAD odluče da unesu nove sakncije zbog navodnog mešanja Rusije u izbore.
Ukrajina, Sirija, Iran: Rusija okreće drugi obraz u razgovorima sa SAD o kontroli oružja, konfliktima u Ukrajini i Siriji i iranskom nuklearnom sporazumu.
Tenzije u Crnom moru: UN ambasador Niki Hejli nazvala je napad na ukrajinske brodove “nesmotrenim”. Sekretar države Majk Pompeo nazvao ga je “opasnom eskalacijom i narušavanjem međunarodnog prava”.
Evropska bezbednost ugrožena: Na vojnom frontu, Rusija je već pretila određenim evropskim zemljama ukoliko prihvate SAD rakete, nakon što se Tramp povukao iz nuklearnog sporazumna. “Ne pokušavajte da pričate s Rusijom sa pozicija sile”, rekao je Klincevič. “Završićete s glavoboljom da nećete znati šta vas je snašlo.”
Dok ruski zvaničnici su prethodno uzrazili “razumevanje” Trapmove politike, ovog puta otvoreno sumnjaju u nju. Predsednik optužuje Rusiju za napad u Ukrajini. NJegova odluka objavljena je satima nakon što je njegov bivši lični pravni savetnik Majkl Koen, optužen za laganje Kongresu o planovima Trampovih investicija u Moskvi.
Nakon nedavnog odbijanja Trampa da razgovara Dmitri Peskov rekao je da ideja da Putin poseti Vašington koja je ponuđena tokom samita u Helsinkiju sada “ne dolazi u obzir”.”Ovo znači da do sastanka neće doći do sledećeg G-20 samita u Japanu u junu, ako i tada do toga dođe”.
Ključna tema zvaničnika i ruskih trustova mozgova jeste percepcija da je Rusiji konstantno govoreno da nešto treba da da kako bi poboljšala odnose s Vašingtonom, a za uzvrat će samo dobiti poniženje.
Optimizam širom Rusije- od domaćih medija, do vlade je smanjeno…
Stariji članovi ruske vladajuće partije Ujedinjena Rusija žalili su što je Tramp pobedio, iako je Putin porekao da bi pobeda Hilari Klinton išta promenila.
“Mnogo je gore nego što bi bilo s Klintonovom”, rekao je Frants Klincevič, senator Rusije.”Ona je iskusni političar i svaki njen korak baziran je na logici i diskusiji. Ovde vidimo mnogo koraka u jednom mestu pa u drugom”.
Vladimir Lukin, bivšu ambasador Rusije u SAD i trenutni ruski parlamentarac, sumirao je Moskovsku perecepciju: “Možemo da uzimamo i dajemo, ali ne da dajemo i dajemo.”
Ubijen ruski specijalac u Siriji. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Webtribune.rs