Mas je, naime, zabrinut zbog sve modernijih performansi ruskih nuklearnih raketa koje na nišanu drže brojne evropske zemlje poput Poljske, Ukrajine, Češke, baltičkih zemalja, ali i Nemačke, odbrusio Vašingtonu da će eventualno razmeštanje američkih bojevih glava na evropskom tlu naići na žestok otpor svih zemalja.
Pritajeni hladni rat i ubrzana trka u naoružanju nastali su kao odgovor na Trampovo povlačenje iz sporazuma INF o ograničenju nuklearnog naoružanja iz 1987, a takav potez šefa SAD uspeo je za kratko vreme da do temelja uruši odnose sa nekadašnjim američkim saveznikom u Evropi, Nemačkom.
- Razmeštanje raketa neće proći u Nemačkoj. Trka u naoružanju je hladnoratovska logika. Ne možemo principe osamdesetih primenjivati na današnje probleme - izjavio je Mas i time najavio zamršenu i neizvesnu budućnost nekada prijateljskih odnosa između Nemačke i SAD.
On je dodao i da Evropa ne bi trebalo da se upušta u raspravu koju vode Rusija i SAD o nuklearnom naoružanju.
- Ni pod kojim uslovima Evropa ne sme da pristane da učestvuje u platformi o nuklearnom naoružavanju, koje smatram izuzetno pogrešnim i lošim u ovom trenutku - izjavio je Mas u nameri da umiri ruskog lidera Vladimira Putina, koji je više puta pretio da su ruske rakete srednjeg dometa spremne da pogode bezmalo sve ciljeve u zapadnoj Evropi, uključujući i Berlin.
Masov žestok odgovor Vašingtonu, prenose mediji, samo je još jedna u nizu potvrda da se stavovi vrha nemačke države i američkog predsednika Donalda Trampa u ovom trenutku toliko razilaze da je pravo pitanje da li će oni ikada moći da se vrate na nivo od pre nekoliko godina.
- Iz dana u dan svedoci smo drastične promene politike između Berlina i Vašingtona, a prognoze nisu svetle - prenose svetski mediji i podsećaju na izuzetan animozitet koji je zavladao između nemačke kancelarke Angele Merkel i šefa SAD Donalda Trampa.
Putin testirao sistem za koji Zapad nije verovao da postoji
I dok se u Evropi vodi polemika o razmeštanju američkog oružja na granice prema Rusiji, iz Moskve je stigao ledeni tuš u vidu uspešnog testiranja novog hipersoničnog raketnog sistema "Avangard". Predsednik Rusije Vladimir Putin preko video-linka posmatrao je testiranje i čestitao pripadnicima ruskog ministarstva odbrane na uspešno obavljenom zadatku. Ruski predsednik je još u martu najavio razvoj novih oružja, uključujući i "Avangard", te poručio da ona mogu da pogode bilo koju tačku na svetu i uspešno izbegnu američki raketni štit.
Raspad sporazuma starog tri decenije
- INF sporazum o ograničavanju nuklearnih raketa srednjeg dometa potpisali su 1987. tadašnji sovjetski lider Mihail Gorbačov i predsednik SAD Ronald Regan
- sporazum je uključivao rakete dometa između 500 i 5.000 kilometara, ali bez podvodnih raketa koje se ispaljuju sa podmornica
- američki kongres ratifikovao je sporazum 1988.
- u okviru programa uništeno je sa obe strane 2.692 bojeve glave uključujući i lansirne rampe
- 20. oktobra šef Bele kuće Donald Tramp najavio je povlačenje iz tog sporazuma
- Ruski predsednik Vladimir Putin otvoren je za dijalog po tom pitanju, ali je izjavio da će, ukoliko SAD istupe iz sporazuma, i Rusija učiniti isto.
Ameri povlače vojsku iz Sirije, a šalju zloglasne plaćenike. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Srpski Telegraf