Najnovije

KUKAVIČKI POTEZ IZRAELSKIH PILOTA: Evo zašto Sirija nije upotrebila S-300 protiv agresora (VIDEO/MAPA)

Čini se da će pokušaj izraelskog vazduhoplovstva da izvede udare na navodne položaje Hezbolaha i iranskih vojnih savetnika južno od Damaska ubrzo pasti u zaborav. Naime, tokom noćnog napada u petak u 22.00 po srednjeevropskom vremenu je sirijska PVO na jugu zemlje uspešno odbila napad izraelskog vazduhoplovstva.

S-300 (Foto: mil.ru)

Kasnije tokom dana su objavljeni snimci delovanja sirijske PVO i delovi jednog od najmanje četiri izraelska projektila ispaljena na mete južno od Damaska. Malo je verovatno da bi sirijska PVO delovala ovakvim intenzitetom samo kako bi optužila izraelsku stranu za napad.

Osim toga, zapovednik snaga izraelskog režima je potvrdio da je najmanje jedan projektil zemlja-vazduh pao na okupiranu Golansku visoravan i da vojska pretražuje područje.

Kasnije su izvori u sirijskoj vojsci za ruske medije naveli kako su intenzivne aktivnosti PVO u tom području sproveli sirijski sistemi "Buk-M2E" i "Pancir S1/2".

Zašto nisu delovali sistemi S-300 i zašto nisu oboreni izraelske letelice, iako je u početku navedeno da je jedna oborena? Prema najnovijim informacijama, iako neslužbenim, sirijska vojska dobila je jasno naređenje da ne napada izraelske letelice i da se usredsredi na odbijanje pretnje. Prema agenciji Muraselon, ruski radarski sistemi su pružali potporu u otkrivanju i gađanju ciljeva, što je Sirijcima dala nešto više vremena nego da su ih otkrivali svojim radarima na planinama Al-Karah.

Rezultat aktivnosti sirijske PVO je da je većinu izraelskih projektila presrela i uništila sirijska protivvazdušna i protivraketna obrana, ali izraelske letelice nisu gađali sirijski S-300 "Favorit", koji mogu uništiti i avione u zračnom prostoru jevrejske države.

Prema tvrdnjama stručnjaka, razlog za izbegavanje upotrebe sistema S-300 protiv izraelskih aviona je bilo njihovo skrivanje iza civilnih letelica, kao što je bio slučaj i tokom incidenta sa obaranjem ruskog vojnog aviona Il-20 s 15 članova posade sredinom septembra.

Izraelski piloti su očigledno dobro uvežbali ovaj manevar i korišćenje sistema S-300 je moglo dovesti do obaranja jednog od civilnih aviona koji su u vreme napada leteli nad severnim Izraelom i sa međunarodnog aerodroma "Ben Gurion" u Tel Avivu prema istoku.

Kao što se vidi na prikazanom snimku, za vreme napada je veliki broj civilnih aviona bio blizu vazdušnog prostora Sirije, pa je stoga postojao veliki rizik da je projektil sistema S-300 "Favorit", posebno zbog nedovoljne obuke sirijskih oficira, mogao pogoditi civilni avion. Prema rečima analitičara, sirijska vojska je izdala naredbu da se ne napadaju vazdušni ciljevi koji se nalaze izvan vazdušnog prostora Sirije.

- Izrael se ponovo odlučio za provokaciju, krijući se iza civilnih aviona tokom napada na Siriju. Da su Sirijci oborili civilni avion, mogli bi da zaborave na normalizaciju stanja u zemlji, a Rusija bi se, gotovo sigurno, našla u opasnosti, budući da je naprednim sistemima S-300 opremila vojsku Bašara al Asada", primećuju analitičari sa ruskog specijalizovanog portala za ratno vazduhoplovstvo Avia Pro.

Ipak, čini se da će se o ovom incidentu raspravljati iza zatvorenih vrata, kada dođe do bilateralnog susreta između ruskog vodstva i izraelskog premijera Netanjahua, čije se održavanje još ne nazire. Ruski stručnjaci koji su analizirali napad su naglasili kako je Ministarstvo obrane Ruske Federacije odlučilo da neće komentarisati izraelski noćni napad od pre nekoliko dana.

Ko je naredio udar na Srbiju pročitajte OVDE.

Izvor: Logično.hr

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA