Vukosavljević je naveo da se u kontaktima sa ministrom kulture Rusije došlo do rešenja koje je u interesu obeju strana.
- U našem Narodnom muzeju nalazi se sedam slika Nikolaja Reriha koje su tu dospele između dva svetska rata. Pošto Rusija naredne godine u Moskvi otvara muzej sa imenom ovog slikara, razgovaramo da se velike vrednosti dvaju naroda vrate kući. I na korak smo do tog važnog događaja - kazao je Vukosavljević.
U zbirci Ruske nacionalne biblioteke, podsetimo, čuva se 370 srednjovekovnih rukopisa za koje se pouzdano zna da potiču iz Srbije. Među njima su Vukanovo jevanđelje, 12 listova Radoslavljevog četvorojevanđelja, jedan list Miroslavljevog jevanđelja, razna žitija i drugi spisi. Rusija planira da srpsko rukopisno blago digitalizuje kako bi postalo dostupno najširem krugu korisnika.
List Misoslavljevog jevanđelja dospeo je u Rusiju kada su početkom 19. veka sveštenici Ruske pravoslavne crkve dolazili na hodočašće u južni deo Evrope, pre svega na Svetu goru. Među njima je bio i arhimandrit Porfirije kojem su prilikom posete Hilandaru poklonili jedan list Miroslavljevog jevanđelja.
Ruskim sveštenicima su pokazivali rukopisne knjige ili su im poklanjali rukopise. Tako su ove knjige s Balkana stigle u privatne kolekcije, kako sveštenstva, tako i plemstva. Među tim rukopisima je bilo i srpskih i bugarskih, ali i tekstova iz Francuske, Nemačke - svako je pravio sopstvenu kolekciju.
Nakon smrti kolekcionara, a često i za njihovog života, zbirke su poklanjane imperatoru i tako su dospevale u fondove Ruske nacionalne biblioteke, gde se i danas čuvaju u sklopu prvobitnih kolekcija.
Milorad Dodik o protestima u Beogradu i Banjaluci. Pogledajte OVDE šta je rekao.
Izvor: Večernje novosti