Govoreći o jučerašnjoj poseti Johanesa Hana Beogradu i Prištini, Panović ocenjuje da u kriznim situacijama, kao što su bila i dešavanja u Albaniji i Makedoniji, Johanes Han i EU nisu dali rešenje.
"Pored loše snage EU na ovom polju, to je i poraz Berlinskog procesa. Pokazuje se, što je najtragičnije, da EU nema kapacitet da pacifikuje ovu stvar, gde Priština krši sporazume", smatra Panović.
On dodaje i da, kad je u pitanju Velika Britanija, EU iznenađujuće pokazuje žilavost i rigidnost.
"Dok, paradoksalno, nemoguće je da može tako sa Londonom, a ne može sa Prištinom", ističe Panović.
Prema njegovim rečima, postoji i "opasna vrsta konspirološke svesti kod građana".
"Mnogi misle: sve je to dogovoreno, sve je to igra. A šta ako nije igra? Šta ako je i dogovoreno, a izmakne kontroli?", pita se Panović.
On ocenjuje da unutar Kosova postoji i određena vrsta frustracija.
"Mnogo mladih ljudi je getoizirano, napuštaju državu. Takva vrsta pseudodržave je frustrirajuća jer postoje generacije koje su godine provele u situaciji koja je vanredna", kaže on.
Panović ističe da postoji iluzija da kad bi Srbija bila idealna zemlja - demokratska i kad bi se suočila sa prošlošću - da bi tu zemlju prihvatile Hrvatska, ali i Sarajevo i Priština.
"To nije tačno. Jaka Srbija ne odgovara zemljama bivše Jugoslavije", zaključuje Panović.
Koordinatorka nacionalnog konventa EU u Srbiji Nataša Dragojlović ocenila je da Han nije postigao ono što je bio cilj njegove posete.
"Nije uspeo da ubedi prištinske vlasti da prestanu da krše Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, kao i CEFTA sporazum. Ugrozili su dijalog, destabilizovali ekonomski, politički a možda i bezbednosno čitav region", smatra ona.
Dragojlović ističe da su njegove poruke bile jasne, "vrlo evropske" - utemeljene na evropskim vrednostima.
Prema njenim rečima, Priština je čitavu taktiku razvila na "pokušajima da krši međunarodne ugovore".
"I nikad nikome za to nisu odgovarali. Neko treba da odlučne deluje i ukaže da se takvo ponašanje više neće tolerisati", smatra ona.
Ona dodaje da EU nije u interesu da se region destabilizuje, dok se to ne može reći za "druge svetske aktere koji su deo problema i rešenja".
"Loša je poruka da se nekome ko bezočno krši pravila gleda kroz prste, a nama se meri svaka reč i izjava. Beograd može sad da čeka da neko drugi, ko je za prištinske vlasti autoritet, reši taj problem i vrati ih za sto", kaže ona.
Međutim, zaključuje Dragojlović, sad se postavlja pitanje, čak i da se postigne sporazum, ko je garant da će se on primenjivati.
Pročitajte OVDE da li je Vojska Kosova poslednji čin specijalnih mera Prištine za Beograd.
Izvor: N1