Sa tim programom Japan počinje da odstupa od svoje ustavne obaveze da ne pravu punokrvnu armiju.
Jer, Tokio je već odlučio da u okvirima tog programa od SAD kupi 42 nevidljiva lovca pete generacije F-35B. A možda i još 100, na koje će potrošiti bezmalo devet milijardi dolara.
Upravo njih i treba da nosi prvi japanski nosač aviona.
Jedno japansko brodogradilište već je dobilo detaljne instrukcije kako da izmei konstrukciju nosača helikoptera Izuma i koju opremu da u njega ugrad.
Japanska ratna mornarica takve nosače helikoptera koristi od 2015-te. Zasad ih ima samo dva. Dugački su 248 metara i imaju deplasman od 27.000 tona.
Izumo će nositi do deset F-35.
Japan je na početku Drugog svetskog rata imao deset nosača aviona, a Sjedinjene Države `samo` - sedam.
U napadu na Perl Harbur učestvovalo je šest japanskih nosača aviona.
Amerikanci su godinu dana kasnije – u bici kod Midveja –potopili većinu japanskih nosača aviona, pa ih Tokio potom više nije ni gradio.
Japan Times je objavio da je Šinzo Abe već objasnio Donaldu Trampu da mu nosači aviona nisu potrebni ni protiv SAD ni protiv Rusije, već za – obuzdavanje Kine.
Posmatrajući rast vojne moći Kine, Japanci su smišljeno gradili velike nosače helikoptera da bi u pogodnom momentu mogli da ih pretvore u manje srednje nosače aviona.
Amerikanci računaju da će japanska mornarica, uključujući i Izumo biti na njihovoj strani u slučaju rata SASD i Kine za Tajvan.
Ruski vojni ekspert i specijalista za taj deo sveta – Vasilij Kašin – ukazuje:
„Japan se naoružava protiv Kine. Peking to, nema sumnje dobro zna i nastaviće da ulaže u svoje Oružane snage. Drugim rečima, počinje velika regionalna trka u naoružanju.“
Pogledajte OVDE trku zveri.
Izvor:fakti. org