Kompleks „Iskander M“, raspoređen u Kalinjingradu, pokriva raketama teritoriju Poljske, deo teritorije Nemačke, značajan deo Letonije, Litvanije i Estonije; to je ozbiljan argument da Severnoatlantska alijansa počne da se dogovora o vojnoj deeskalaciji u Evropi, smatra vojni ekspert, pukovnik Viktor Murahovski.
On je istakao da Rusija po međunarodnim sporazumima nije obavezna da o tome obaveštava bilo koga, ali da je Moskva spremna za pregovore ako je NATO rešen da sedne za pregovarački sto.
Početkom februara je potvrđeno da su „iskanderi“ razmešteni u u Kalinjingradskoj oblasti. Portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov je rekao da Rusija nikom ne preti, ali da ima suvereno pravo da razmešta oružje gde hoće na svojoj teritoriji.
Do razmeštanja raketnih kompleksa u Kalinjingradu je došlo nakon što je u blizini granice sa Rusijom, u Poljskoj i baltičkim zemljama, praktično razmeštena čitava divizija američkih oružanih snaga.
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg je pozivao Rusiju da bude transparentna u potencijalnom raspoređivanju taktičkih raketnih kompleksa „Iskander“ u Kalinjingradskoj oblasti, i uopšte u svojoj vojnoj delatnosti u regionu.
On je rekao da NATO zasad ne vidi nikakvo stalno instaliranje „iskandera“ u Kalinjingradu, ali da vidi da Rusija razvija tamo vojnu infrastrukturu i povećava svoje vojno prisustvo.
Zamenik predsednika komiteta Državne dume za odbranu Jurij Švitkin rekao je da ne vidi razlog za razmenu takvih informacija jer nema „realnih indicija“ da Alijansa želi da počne konstruktivni dijalog.
„NATO se opet ponaša po svojim dvojnim standardima — jedno govori, a drugo radi“, smatra Švitkin.
Vojni ekspert, pukovnik u penziji Andrej Golovatjuk navodi da akcije Rusije, za razliku od američkih, nisu u suprotnosti sa normama međunarodnog prava, a da je Moskva te mere preduzela u cilju osiguravanja nacionalne bezbednosti.
„Rusija je suverena zemlja i ima pravo da rasporedi oružje na svojoj teritoriji gde god želi. Nasuprot tome, Amerikanci su razmestili svoje trupe u Siriji bez saglasnosti legitimne sirijske vlade. Zbog toga smatram da NATO nema pravo da od Rusije traži da dostavi informacije o raspoređivanju ’iskandera‘. Oni su za ovo što se dešava sami krivi. Povod za razmeštanje našeg naoružanja na teritoriji Kalinjingradske oblasti je raspoređivanje novih baza NATO-a u Evropi. To je bio odgovor Moskve. Rusija je bila primorana da preduzme te mere kako bi osigurala svoju nacionalnu bezbednost. Zato nije etično pričati o takvim zahtevima“, rekao je Golovatjuk.
Prema njegovom mišljenju, odnosi Rusije i NATO-a, koji su trenutno na veoma niskom nivou, mogu se poboljšati tek nakon što Alijansa promeni svoj pristup.
„Poslednjih godina, nakon događaja u Siriji, u Evropi su naši kontakti praktično nestali, iako je naša strana uvek otvorena i stalno ponavljamo da smo spremni za dijalog. Imamo svoju poziciju, počeli smo da branimo naše nacionalne interese, ali to ljuti NATO i Zapad. Oni ne mogu ništa da urade, osim da spinuju u medijima. Sa njima će moći konstruktivno da se razgovara onda kada prestanu jedno da govore, a drugo da rade. Rusija sve radi kako treba i ne treba da obraća pažnju na te zahteve“, smatra ruski ekspert.
Vojni ekspert Mihail Hodarenok takođe ističe da Rusija u ovom slučaju ne krši nikakve međunarodne obaveze i da nije obavezna da ispunjava zahteve NATO-a.
„Oni žele da ih ruska strana informiše o mestu lociranja raketnih sistema tj. faktički traže njihove tačne koordinate. I, očigledno, žele da ih informišemo o njihovom mogućem prebacivanju. Ruska strana, naravno, na to neće pristati, pre svega zato što je to naša unutrašnja stvar, gde se nalaze te ili neke druge jedinice Oružanih snaga. Drugo, mi to radimo u granicama naše teritorije. Treće i najvažnije, mi ne kršimo nikakve međunarodne sporazume. Takvi veliki zahtevi o ’transparentnosti‘, po svemu sudeći, neće biti ispunjeni, jer za tim nema potrebe“, rekao je Hodarenok.
Ranije je i Pentagon saopštio da raspoređivanje „Iskandera“ u Kalinjingradskoj oblasti ne narušava nikakve bilateralne sporazume SAD i Rusije, ali da „povećava napetost između Rusije i njenih suseda“.
Ministar odbrane Litvanije Rajmundas Karoblis je izjavio da NATO treba da odgovori na to raspoređivanje raketnih sistema.
SAD su zabrinule nove krstareće rakete, proizvedene u Rusiji. Pročitajte OVDE i zašto?
Izvor: rs.sputniknews.com