S tim u vezi je i preporuka vojnicima i oficirima da ne koriste društvene mreže, kao i da na internetu ne objavljuju svoje lične podatke i da isključe lokator na telefonima. Iako su ta pravila za sada samo preporuka, ruski vojni resor već sprema izmenu zakona kojim će ih učiniti obaveznim.
Ruski mediji navode da su pravila ponašanja na internetu bila razrađena krajem prošle godine, a da su preporuke tek sad poslate vojsci. Saveti se tiču čuvanja tajnih informacija i bezbednog ponašanja vojnika na društvenim mrežama.
Vojnicima i oficirima se skreće pažnja na to da administratori stranih internet resursa imaju potpuni pristup ličnim podacima koji su tamo postavljeni.
Autori dokumenta napominju da publikacije vojnika stalno analiziraju strane obaveštajne službe, pa zbog toga objavljene fotografije i video-snimci na kojima je obeležena i lokacija mogu dovesti do „kraha borbenih zadataka“.
Vojnicima se takođe savetuje da zamole svoje rođake i bližnje da ne objavljuju informaciju o njihovoj službi.
Vojnicima, oficirima i saradnicima ruskog vojnog resora pažnja se skreće i na to da je objavljene fotografije, video-snimke, beleške i komentare nemoguće obrisati sa interneta. Istovremeno ih upozoravaju i na to da objave koje podstiču međunacionalnu ili međureligijsku netrpeljivost „značajno štete reputaciji Oružanih snaga“, a da njihov autor može biti pozvan na administrativnu, disciplinsku ili krivičnu odgovornost.
Vojnicima se savetuje da svoje profile na društvenim mrežama maksimalno zaštite i zatvore, kao i da nepoznate ljude ne dodaju za prijatelje.
Posebna pažnja je posvećena i tehničkoj strani internet-bezbednosti. Preporučuje se redovno ažuriranje aplikacija, a takođe se ističe i da ne bi trebalo instalirati sumnjive programe.
Vojnicima se savetuje da za svaki sajt ili internet-servis smisle drugačiju lozinku i da ona treba da bude „dugačka i teška“.
Savetnik predsednika Rusije za internet pitanja Herman Klimenko je izjavio da su takva uputstva prvenstveno potrebna vojnicima kako ne bi došli u neprijatne situacije.
Kako je rekao, vojska je posebna struktura, gde je „važna tajnost“ i zbog toga su preporuke o korišćenju mobilnih telefona, smartfona i drugih sličnih uređaja neophodne.
„Očigledno je da je vojna pošta kao takva davno umrla, a kao sredstvo komunikacije ostali su internet, mesindžeri, društvene mreže i slično. Odavno je u vojsci trebalo da uvedemo pravila o ograničavanju korišćenja interneta, jer po tom pitanju kaskamo za Amerikancima. Naši partneri preko okeana su takva pravila uveli još 2011. godine. Bezbednost komunikacije na internetu je izuzetno važna i zato mi tu inicijativu nećemo predstavljati kao ograničavanje prava, kaš što to neki vole da kažu. Zadatak vojnika je da štiti zemlju, a internet je danas prostor koji već otvoreno nazivaju mestom sukoba supersila i to preko njihovih građana“, kaže za Sputnjik urednik portala „Mobilne telekomunikacije“ Leontij Bukštejn.
Ekspert ističe da preporuke ne ograničavaju ličnu slobodu vojnika, već ih samo upozoravaju na moguće negativne posledice aktivnosti na internetu. Kako objašnjava, naglasak je na činjenici da sve informacije koje se nađu na internetu tu ostaju zauvek.
„Sve što se objavljuje na internetu tamo ostaje večno. Treba znati da su ’oci interneta‘, koji se nalaze preko okeana, sve odavno smislili. ’Fejsbuk‘ i ’Gugl‘ ne smeju ništa da urade bez dozvole tajnih službi i ako oni budu dobili naređenje da prate aktivnosti korisnika u ruskim vojnim bazama oni će to i raditi. Za praćenje više nisu potrebni klasični špijuni, ni izviđačko-desantne jedinice, dovoljno je samo da se prate aktivnosti vojnika na internetu, da se prati gde su, šta rade, čime se bave i svi ti podaci će se ubrzo naći na stolu onih koji ne treba da o tome znaju. Zbog je toga odavno trebalo da propišemo ta pravila o korišćenju interneta u našoj armiji. To nije naša paranoja, već činjenica da Amerikanci mogu lako da dođu do naših podataka. Naši vojnici ne treba svojim devojkama preko smartfona da govore o tome da je naša raketna jedinica, zadužena za pretnje iz pravca Aljaske, trenutno postavljena u Zabajkalju, jer će o tome saznati brzo oni koji ne treba“, smatra Bukštejn.
Podsetimo, ruska vojska je pre dve godine stvorila sopstveni internet, tj. komunikacioni sistem pod zvaničnim nazivom „Zatvoreni segment predaje podataka“.
Vojni internet nije povezan sa globalnim internetom, a svi kompjuteri koji su priključeni na mrežu Ministarstva odbrane zaštićeni su od korišćenja od strane nesertifikovanih spoljnih korisnika.
Pročitajte OVDE intervju koji je odjeknuo svetom-šta je sve Sergej Lavrov objasnio zapadnjacima?
Izvor: rs.sputniknews.com