Vlada tzv. Kosova je na današnjoj svečanoj sednici povodom desete godišnjice proglašenja nezavisnosti Kosova usvojila zajedničku izjavu, odnosno Aneks sporazuma o demarkaciji između Kosova i Crne Gore, koji su prethodno u Podgorici potpisali predsjednici „Kosova“ i Crne Gore, Hašim Tači i Filip Vujanović.
Sporazum je, po svemu sudeći, rezultat putovanja crnogorskog premijera Duška Markovića na Kosovo, nakon čega je odmah u petak u posjetu Podgorici inkognito stigao Hašim Tači, koji je sa predsednikom Crne Gore Filipom Vujanovićem utanačio novi dogovor sa Prištinom koji očigledno podrazumeva i reviziju dosadašnjeg dogovora o razgraničenju, što je crnogorska strana do sada kategorički odbacivala.
Tako je, prema rečima premijera tzv. Kosova Ramuša Haradinaja, omogućeno da se „isprave sve moguće greške i nepreciznosti u sporazumu Kosova i Crne Gore od 26. avgusta 2015. godine“.
„Smatram da su ovom Zajedničkom deklaracijom, kao aneksom prethodnog sporazuma, stvorene okolnosti i mogućnosti da se pravo Kosova na teritoriju u potpunosti ispoštuje, i zasnivajući se na tome, stvorene su okolnosti da skupština Kosova bude jedinstvena i da izglasa sporazum o demarkaciji sa Crnom Gorom“, kazao je Haradinaj.
Haradinaj je još dodao da novi sporazum ima važnu stavku, a to je da „ponovno razmatranje i korekcija budu supstancijalni i da se poštuju prava zasnovana na nalazima radnih grupa“, odnosno, „nove Državne komisije Kosova i zajedničke radne grupe dve zemlje“.
I dok u Crnoj Gori niko zasad zvanično ne zna šta je to crnogorska strana konkretno potpisala sa Prištinom, čini se da jedine informacije stižu sa Kosova, pa je tamošnji analitičar Ramuš Tahiri izjavio da je „Crna Gora pokazala dobru volju prihvatanjem da Radna komisija radi na razmeni teritorija ako to bude u interesu lokalnog stanovništva“, i to, prema njegovim saznanjima, „najviše u dužini pedeset do sto metara“.
Komentarišući najnoviji obrt po pitanju razgraničenja Kosova i Crne Gore i faktički pristanak crnogorske Vlade da sa Prištinom pregovara o razmeni teritorija, poslanik Demokratskog fronta Jovan Vučurović naglašava da se u suštini radi o „kontinuitetu katastrofalnih i sramnih odluka koje donosi marionetski režim u Podgorici“, a koje su, kako kaže, „prije svega suprotne duhovnom, moralnom i tradicionalnom biću Crne Gore“.
„Sve što radi crnogorski režim poslednjih godina je upravo urušavanje tradicionalne Crne Gore, i to prvo: priznanje lažne države Kosovo zabijanjem noža u leđa Srbiji i ukupno srpskom narodu, a onda su usledile i sankcije Rusiji. Nakon takvih skandaloznih poteza, njima je postalo normalno da sa albanskim ekstremistima trguju sa teritorijom Crne Gore, a jasno je da iza svega stoje neki zapadni centri moći“, kaže Vučurović. Vučurović posebno naglašava da u Demokratskom frontu smatraju da o ovako značajnim pitanjima jedino može odlučivati narod na referendumu, podsećajući uz to da se tajming ovog dogovora, po njemu, nimalo slučajno odigrao upravno na Dan državnosti Srbije.
„Niko tako nije ponizio Crnu Goru i udario u njene temelje kao ovaj režim, i Demokratski front će nakon dolaska na vlast preuzeti korake u pravcu ukidanja priznanja lažne države, Kosovo kao i ukidanja sankcija Rusiji. Da situacija bude gora, ovi dogovori vrha crnogorskog režima sa nekakvim vođama terorističke OVK se vrlo sračunato dešavaju kada Srbija slavi Dan državnosti, čime joj se želi zadati što teži udarac“, jasan je sagovornik.
Pročitajte OVDE zašto Priština i Crna Gora donose odluke bez Srba?
Izvor: rs.sputniknews.com