Najnovije

MOSKVA: Iza američkog oružja „male moći“ krije se posebna opasnost

Rusija ukazuje na konfrontacioni kontekst i antiruski kurs nove američke nuklearne doktrine, što izaziva duboko razočaranje, saopštilo je Ministarstvo inostranih poslova Rusije.

Trident 2 (Foto: JutjuB)

„Sadržaj nove nuklearne doktrine koju su SAD objavile 2. februara izazvao je duboko razočarenje. Već pri prvom upoznavanju sa njom pada u oči konfrontacioni karakter i antiruski pravac tog dokumenta“, navodi se u saopštenju.
Diplomate konstatuju da američka strana „svoju politiku povećanja količine nuklearnog naoružanja sprovodi zbog ruske modernizacije nuklearnih snaga i navodnog porasta uloge nuklearnog oružja u ruskim doktrinama“.
„Optužuju nas za smanjenje granice korišćenja nuklearnog naoružanja i za neke ’agresivne strategije‘. To nema dodirnih tačaka sa stvarnošću“, dodali su u resoru.
Navedeno je da se vojna doktrina Rusije ograničava na mogućnost korišćenja nuklearnog oružja sa dva hipotetička odbrambena scenarija: samo kao odgovor na agresiju protiv Rusije i/ili saveznika uz korišćenje nuklearnog i drugih vrsta oružja za masovno uništenje, kao i uz korišćenje konvencionalnog oružja, ali samo kada se pod pretnjom nađe postojanje države.
„U rusku vojnu doktrinu je 2014. godine uveden termin ’sistem nenuklearnog obuzdavanja‘, kojim se naglašava usmerenost na sprečavanje vojnih konflikata sa naglaskom pre svega na konvencionalne snage, a ne na nuklearni potencijal“, navodi rusko Ministarstvo inostranih poslova.
U resoru smatraju da spremnost SAD da pribegnu nuklearnom oružju, kako bi sprečile da Rusija iskoristi nuklearno oružje označava pokušaj da se pod sumnju stavi pravo države na samoodbranu u situacijama ključnim za njeno postojanje.
„Nadamo se da Vašington ipak shvata visok stepen opasnosti koja je nastala prilikom prevoda ovakvih doktrina u ravan praktičnog vojnog planiranja“, zaključile su diplomate.
U komentaru je, takođe, navedeno da je Moskva posebno zabrinuta zbog toga što u novoj nuklearnoj doktrini Vašington dopušta mogućnost upotrebe nuklearnog oružja u slučaju „vanrednih okolnosti“ koje nisu ograničene na vojne scenarije. 
„I vojni scenariji su predstavljeni toliko neodređeno da će to omogućiti američkim ’planerima‘ da praktično svaku upotrebu vojne sile smatraju povodom za nuklearni napad na onoga koga smatraju ’agresorom‘“, navedeno je u dokumentu. 

Posebna opasnost su rakete male moći

Namera SAD da izradi nuklearnu municiju „male moći“ za krstareće rakete koje se ispaljuju s mora predstavlja, prema oceni Moskve, posebnu opasnost.
„Objavljeni su planovi o velikoj modernizaciji nuklearnih sredstava SAD. Posebnu opasnost u ovom kontekstu predstavljaju projekti izrade municije ’malog kapaciteta‘ za krstareću raketu s mora s nuklearnim punjenjem i ’laganije‘ bojeve glave za balističku raketu ’Trident 2‘, koja se ispaljuje sa podmornica“, navedeno je u komentaru. 
„Nuklearno naoružanje s ovakvim karakteristikama očigledno zamišljaju kao ’oružje bojnog polja‘“, naglašeno je u saopštenju. 
Ministarstvo je istaklo da je Moskva spremna za razgovor o svim pitanjima povezanim s jačanjem međunarodne bezbednosti. 
„Napisi o zainteresovanosti Vašingtona za ’stabilne odnose‘ s nama i o spremnosti za konstruktivni rad u interesu smanjenja rizika izgledaju licemerno“, saopštilo je Ministarstvo komentarišući sadržaj američke doktrine. 
Moskva je pozvala Vašington da se ozbiljno posveti zajedničkom traganju za rešavanjem nakupljenih problema u sferi strateške stabilnosti.
Pročitajte OVDE sa koliko nuklearnih bombi raspolaže američki „atomski kišobran” nad 30 zemalja?
Izvor: rs.sputniknews.com

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

Bonus video

Pogledajte kako funkcioniše Trident 2.
PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA