Naša zemlja je već potpisala dugoročne ugovore o snabdevanju s ruskom „Gaspromom“ i tranzitu preko Mađarske, rekao je Bajatović za „Politiku“.
Prema njegovim rečima, proširivanjem kapaciteta postojećeg skladišta gasa u Banatskom Dvoru, dnevno će se proizvoditi 10 miliona kubika gasa, što je dovoljno da se pokriju dnevne potrebe Srbije u najhladnijim danima.
Do kraja marta biće donete investicione odluke o proširenju ovog skladišta i znaće se da li će se tu ubuduće utiskivati 700 miliona ili jedna milijarda kubika gasa, naveo je Bajatović.
On je kazao da je Srbija lane uvezla 23 odsto više gasa nego 2016. godine — 2,1 milijardu kubika, pre svega zbog veće industrijske potrošnje, koja će se nastaviti s razvojem srpske privrede.
Bajatović je rekao da je prioritet i gasna veza, interkonekcija, s Bugarskom, koja bi u konačnoj verziji obezbedila dve milijarde kubika gasa.
Da bi se ta konekcija maksimalno iskoristila, potrebna je i gasna veza od Niša do Beograda u dužini od oko 200 kilometara, za koju treba izdvojiti oko 200 miliona evra. „Srbijagas“ je već započeo ovaj posao kroz eksproprijaciju zemljišta.
Evropa bi trebalo da nam pomogne s 48 miliona evra, dok će ostatak obezbediti „Srbijagas“ iz tekuće likvidnosti, što znači da nema zaduživanja države, kazao je Bajatović.
On je naveo da je važan projekat i gasna veza Srbije sa Rumunijom, koja ima dovoljno svog gasa.
Reč je o gasovodu dužine 10 kilometara, dok bi 130 kilometara svog dela gasovoda Rumuni sami finansirali, rekao je Bajatović.
Pročitajte OVDE kakva to velika opasnost preti Srbiji a tiče se mobilne telefonije?
Izvor: Politika