Elektromagnetni top je eksperimentalno oružje nove generacije koje koristi elektromagnetnu silu kako bi izuzetno velikom brzinom ispaljivalo projektile duž elektronski nabijenih gvozdenih „šina“ koje stvaraju magnetno polje.
SAD su odustale od sopstvenog elektromagnetnog topa nakon potrošenih 500 milijardi dolara. NJihov top postigao je brzinu projektila od oko 7.800 km na sat s dometom od 150 km, što je više od 6 mahova (6 puta veće od brzine zvuka). Projektil se ispaljuje kroz cev topa zahvaljujući Lorencovoj sili, s očekivano razornim učinkom za napadnuta neprijateljska oklopna vozila ili odbrambene instalacije i utvrđenja.
Međutim, izgleda da se kineski projekat pokazao mnogo uspešnijim. Dafeng Cao, koji sebe opisuje kao "posmatrača Kineske armije narodnog oslobođenja (PLA)“, ali i drugi tviteraši koji prate razvoj kineskih vojnih kapaciteta, uočili su masivni, dosad neviđeni elektromagnetni top instaliran na ratni brod Haiyang Šan, tipa 072 treće klase, u brodogradilištu u Vuhanu.
Štaviše, kako javlja Dafeng, na zastavi iza topa nalazio se natpis: "Pružamo prvoklasno mornaričko oružje i opremu u svetu“. Dafeng je za "NJuzvik“ objasnio da je na fotografije naleteo na kineskoj društvenoj mreži Veibo i da su sve objavljene tokom prošlog meseca.
Dafeng i drugi korisnici identifikovali su kontejnere na brodu iza topa kao moguću električnu stanicu koja snabdeva top električnim nabojem. Osim toga, sama kratka i debela cev topa, nepogodna za klasične dalekometne projektile koji se ispaljuju pomoću baruta, upućuje na to da se zaista radi o elektromagnetnom topu.
Is the #Chinese#Navy about to test a #railgun at sea? New views of 22-yo Type 072 III landing ship HAIYANGSHAN 936 with what might be a railgun forward. Power modules seem to be placed on deck just aft of the gun. Props to @xinfengcao et al for these. pic.twitter.com/unTUGZTCgP
— Chris Cavas (@CavasShips) January 31, 2018
- Kina još uvek tek sustiže zapadne zemlje, ali elektromagnetni top je otelotvorenje njihovog velikog poduhvata - tvrdi Dafeng.
So far, the clearest photo of the railgun. pic.twitter.com/owrdV0JpCt
— dafeng cao (@xinfengcao) February 1, 2018
Još jedan verifikovani korisnik "Veiba", bivši kineski mornarički oficir, potvrdio je da je Kina odobrila projekat razvijanja ovog oružja godinama ranije, verovatno uz pomoć Instituta za tehnologiju u Pekingu.
Posebno su zanimljive fotografije koje je Dafeng naknadno objavio, a na kojima se vidi da je top prekriven ceradom. "Zar nije malo kasno da se zamota?“, pita se on.
Pročitajte OVDE šta je to Pentagon nedavno priznao?
Izvor: rs.sputniknews.com