On je izrazio uverenje da će u Hercegovačko-neretvanskom kantonu vrlo brzo doći do promena Ustava u delu koji se odnosi na ravnopravnost, ali da to nije jedini problem u tom kantonu.
- Potrebno je još i to formalno određenje o ravnopravnosti u samom Ustavu i to niko ne spori. Ne spore čak ni Hrvati iz HDZ- i naprosto bi trebalo da dođe do toga - rekao je Dodik sinoć za TV1.
Govoreći o američkim sankcijama koje su mu uvedene, Dodik je rekao da Republika Srpska nije osetila to što je on na crnoj listi, a da je njemu lakše raditi ovako jer nema nikakvih pritisaka od američkog ambasadora. Predsednik RS je istakao da nije protiv Amerike i da nije dovoljno glup da bi bio protiv nje.
- Nisam protiv, bez obzira što mi se ponekad ne sviđa ono što oni rade, kao mnogima u svetu. Ali isto tako, nisam spreman da zbog podaništva nekim njihovim službenicima, ambasadorima koji ovde dolaze, da to podaništvo pretvorim u poslušnost - rekao je Dodik i istakao da će se uvek suprostaviti i Americi i Rusiji ako pokušaju nešto da urade mimo bazičnih interesa Republike Srpske i njenog naroda.
Komentarišući izjave banjalučkog biskupa Franje Komarice da 4.000 povratnika čeka da se vrati u RS, ali ne može zbog njega, Dodik je rekao da nije pošteno da Komarica tako priča, jer ako bi se iko vratio u BiH zbog Milorada Dodika vratili bi se Hrvati, jer oni više navijaju za njega nego neki Srbi. Dodik je naveo da je 1996. godine, kada je izabran za načelnika opštine Laktaši, rehabilitovan jedan katolički samostan, te da je organizovao donatorsko veče za srušenu katolički crkvu na ulazu u Banjaluku na Petrićevcu.
Osvrćući se na nedavne izbore u Beogradu, Dodik je rekao da je iskoristio ustavno pravo koje mu je dato u Srbiji i glasao, da to nije kršenje zakona i da je veoma ponosan što ima tu mogućnost.
Na pitanje da li bi došao na obeležavanje dana nezavisnosti BiH, ako bi bošnjački član Predsedništva došao na obeležavanje Dana Republike Srpske, Dodik je rekao da ne bi, dok se ne dogovori šta je to nezavisnost.
Osvrćući se na pitanje jezika Bošnjaka, Dodik je rekao da pokušaj da se napravi bosanski jezik nije odskora jer je još austrougarski namesnik Benjamin Kalaj pokušao da "napravi bosanski jezik, bosansku naciju, pismo".
Lazanski kaže da u Americi vlada geslo — osim za Srbe i Ruse. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Srna