Kako je kazao ministar zaštite životne sredine Goran Trivan, ovo je skandalozan način ophođenja prema sopstvenoj državi i građanima, a problem rešavanja opasnog otpada traje više godina. Ministar je najavio i da će preispitati rad svih preduzeća koja imaju dozvole za upravljanje otpadom, jer se dobar deo njih ne pridržava propisa.
Ministarstvo životne sredine krajem 2016. godine oduzelo je integralnu dozvolu za sakupljanje i transport opasnog otpada i tretman opasnog otpada u mobilnom postrojenju u selu Dobrica, kod Alibunara, firmi "Eko 21". Vlasniku preduzeća "Eko 21" LJubomiru Milićeviću, tada je zabranjen dalji prijem i tretman opasnog otpada, i bio je u obavezi da primeni obavezne mere zaštite životne sredine i zdravlja ljudi.
Nekoliko meseci kasnije, pokrajinska inspekcija, firmi "Eko 21", oduzela je pojedinačnu dozvolu za rad, zbog navodnog kršenja zakona u skladištenju opasnog otpada, jer su to radili na neadekvatan način. Inspekcija je tada pronašla 107,89 tona opasnog otpada u skladištu firme "Eko 21". NJima je oduzeta dozvola za remedijaciju. Vlasnik je tada, za "Novosti", kazao da iza svega toga stoji namešteni tender, na kojem je njegova firma učestvovala 2016.
I dok nadležni sada čekaju analize otpada koji je prekjuče pronađen na tri lokacije, dve u Pančevu, od kojih je jedna u dvorištu stambene kuće, gde je naseljeno mesto, i jedne u Bavaništu, prve procene su da se u buradima nalaze ostaci pesticida, industrijska ulja i bitumen. Vlasnik kompanije, kako su prekjuče nadležni rekli, nije u zemlji.
Dosad su podignute dve optužnice za ekološki akcident i nepropisno odlaganje opasnog otpada u Obrenovcu. Kazne su, kako smatra ministar Trivan, blage, a predviđaju od šest meseci do pet godina zatvora.
Brnabić: Rešavamo problem
Pojavljivanje lokacija sa opasnim otpadom govori samo u prilog činjenici da je taj problem konačno počeo da se rešava, izjavila je u utorak predsednica Vlade Ana Brnabić.
- Opasni otpad nije od juče, ili pre godinu ili dve. On se gomilao godinama i godinama. Mi kao vlada konačno sa ostalim institucijama i nadležnim službama radimo na otkrivanju opasnog otpada, inspekcije su nikada aktivnije i dolazimo do toga da to konačno isplivava kao problem. Naravno, samim tim, to ćemo krenuti i krenuli smo da rešavamo - rekla je Brnabićeva novinarima.
Pročitajte OVDE za koliko novca mesečno radi prosečan Srbin?
Izvor: Novosti