Mesecima unazad, još tokom 2017. godine, turski predsednik Erdogan je najavljivao dugo spremanu ofanzivu na Kurde na severu Sirije. Pominjao je dva grada - Afrin i Manbidž. Kurdi su se mesecima unazad spremali za turski napad na Afrin, ali se ispostavilo nedovoljno dobro. Naime, gerilski način ratovanja kurdskih snaga YPG (Jedinica narodne zaštite) i YPJ (Jedinica ženske zaštite) nije mogao da parira daleko jačem i sofisticiranijem protivniku kakva je Turska, koja je ušla u operacije na severu Sirije sa najmoćnijim naoružanjem.
Povlačenje Kurda iz Afrina
Ironičnog imena "Maslinova grančica", kao da nam je nagovestila dimenzije destruktivnosti i mržnje sa kojom je Turska ušla u novu fazu sirijskog rata. Turska artiljerija, haubice, bombarderi, sa bezbedne su udaljenosti dejstvovale po kurdskim ciljevima u Afrinu, koji su u najviše slučajeva uglavnom bili civilni. Posle žestokih bombardovanja i granatiranja, Kurdi kao da su shvatili da je Afrin unapred izgubljen, pa su već spremali "plan B" koji je podrazumevao što bezbolnije i sigurnije izvlačenje civila i vojske iz ove oblasti, a onda je usledio upad militanata i mehanizovanih turskih snaga.
Video ispod: Dolazak komandanta vojne operacije "Maslinova grančica" Ismaila Paše u grad Afrin
Zločini militanata
Horde militanata pod zaštitom Turske, prepoznatljivi po barjacima koji najviše podsećaju na one Al Kaidine, upadali su po selima i od vrata do vrata tražili, pljačkali, palili i ubijali one koji su ostali i nisu uspeli da se na vreme evakuišu. Toga je bilo i previše. Za mnoge zločine ćemo tek saznati.
Egzodus Kurda
Afrin je u potpunosti sada već pod kontrolom Turske i njenih militanata iz takozvane Slobodne sirijske vojske (FSA) i to u velikoj meri otežava stvari, s jedne strane, sirijskim snagama koje su zauzete borbama kod Damaska, a sa druge strane Kurdima, koji su dočekali da osete još jedan masovni pokolj i egzodus koji se može slobodno izjednačiti sa genocidom. Oko 200.000 Kurda, ako ne i više, napustilo je svoje domove i sklonilo se na područje Alepa koji je pod kontrolom vladinih snaga.
Fotografije ispod: Proslava prolećne Nove godine kod Kurda u Afrinu 2017. i 2018. kada ih više u Afrinu praktično nema
Da li će Erdogan narediti napad na najveći sirijski grad - Alep?
Tako je, na pravoj smo adresi. Pokrajina Alepo i grad Alep. Najveći grad Sirijske Arapske Republike. Već je prošao kroz pakao rata, a sirijske snage su ga jedva oslobodile iz kandži terorista. Grad diše slobodno od kraja decembra 2016. godine. Mnoge zgrade su obnovljene i restaurirane, neke tek treba da budu. Život se taman vratio u normalu, ljudi svakodnevnim obavezama, a onda se pojavio novi problem. Šta ako se Erdogan ne zadrži na Afrinu, nego odluči da ide dalje prema jugu?
Rusija se pita?
Videli smo u prethodnih nekoliko dana da turski avioni ne prezaju ni od čega i da su bombardovali snage Nacionalne odbrane (NDF) sirijske vojske u neposrednoj blizini grada Alepa, kada je ubijeno nekoliko sirijskih vojnika među kojima su bili i oficiri. Da li postoji opravdani strah da će turski militanti, vođeni salafističkom politikom turskog predsednika Erdogana krenuti na sam grad Alep?!
Video ispod: Groblje poginulih pripadnika kurdskih snaga YPG u Afrinu
Nije nemoguće, ali se potom postavlja pitanje gde je tu Rusija? Prvu, da kažemo utehu nam pruža činjenica da se i Rusija tu pita i ona sigurno to neće dozvoliti tek tako, naročito posle toliko snažne podrške i naročito ne sada kada je Sirija u većoj meri očišćena od ekstremista Islamske države i Al Kaide (ako izuzmemo američku okupaciju zemlje istočno i severno od Eufrata, pobunjenički Idlib, i oblast prema tromeđi Sirije, Jordana i Izraela, ne računajući sitnije pobunjeničke enklave).
Drugo, Erdogan je taj koji kuca na vrata Moskve da pita šta sme, a šta ne sme da radi. Pravila igre postavlja Moskva još od trenutka kada je Erdogan izvukao živu glavu u noći između 15. i 16. jula 2016. godine (pokušaj državnog udara). Tada je Erdogan ostao bez velikog saveznika prepoznatog u SAD (da li će tako biti ubuduće, ostaje nam da vidimo). Bez tradicionalne podrške SAD i sa limitiranim dozvolama datim od strane Rusije, Erdogan ne bi smeo da šalje vojsku i pobunjenike južno od pozicija na kojima se te snage sada nalaze.
Video ispod: Turski militanti uništavaju spomenik kurdskog mitskog heroja Kave kovača (simbola kurdskog otpora) u centru Afrina
Šta ako Erdogan ipak naredi napad?
Ukoliko pak krene dalje prema Alepu, to bi za posledicu imalo prekid trenutnih stabilnih odnosa na relaciji Putin-Erdogan i definitivno bi Tursku bacilo u potpuni haos. Turska bi ostala bez saveznika, a bombaški napadi se ne bi zaustavljali na njenim ulicama. Amerikanci odbijaju da isporuče Fetulaha Gulena i neće da polemišu o tome sa Erdoganom, uz to (još uvek) podržavaju Kurde i Sirijske demokratske snage (SDF), koje Ankara smatra „teroristima“.
Odbrana ruskih interesa u Siriji
Rusija će braniti svoje interese svim raspoloživim sredstvima u Siriji, naročito posle toliko uspeha i vojne dominacije u ovoj zemlji. Moskva će čuvati sirijsku vojsku, libanski Hezbolah, iranske trupe svim raspoloživim sredstvima, na šta ukazuje nedavno dovođenje još nekoliko baterija sistema S-400 u Siriju. Iran čvrsto brani versko-političke pozicije šiita na Bliskom istoku i nastoji da dodatno osigura Asada, Hezbolah i iranski vojni uticaj u Libanu, Siriji i Iraku.
Video ispod: Pripadnici kurdskog YPG pogađaju vozilo turskih militanata
Zalivske petromonarhije su već u međusobnom sukobu prepoznatom na relaciji Doha-Rijad, a postoji i animozitet između Katara, Saudijske Arabije i Turske oko vođstva sunitskih frakcija i liderstva u islamskom svetu što dovodi na mikroplanu do sukoba između džihadističkih grupa.
Za sada je sigurno, da će Erdogan dobro razmisliti pre nego se usudi da krene u invaziju na Alep ili Manbidž (u ovom drugom su smeštene i američke trupe).
Kurdi Afrina su žrtve visoke politike i bezizlazne situacije. Bez američke i ruske podrške, bili su osuđeni na milost i nemilost militantnih hordi i osmanske zavojevačke politike turskog predsednika. Sirijske snage su ponudile pomoć, pod uslovom da prihvate sirijsku uniformu i zastavu, ali su Kurdi to odbili, misleći na onaj drugi - veći deo svog entiteta u Raki i Manbidžu koji uživa trenutnu podršku SAD.
Fotografija ispod: Okršaji militanata FSA sa Kurdima i sirijskom vojskom u južnom Afrinu
Male su šanse za tursku ofanzivu na Alep?
Svakako, male su šanse da će se Turska upustiti u nove avanture na sirijskom tlu, koliko god ratoborna bila politika Erdogana, jer je već ostao bez ijednog saveznika, uzdajući se samo u dobru volju Rusije.
Prema trenutnoj situaciji, veći napad turskih snaga na grad Alep nije nešto što se može očekivati. Jedino što turske snage mogu, jeste da s vremena na vrema granatiraju ili bombarduju pojedine oblasti oko grada Alepa i to bi bilo zadovoljenje njihovih osvajačkih ambicija.
No, nikad ne treba isključiti i mogućnost najgoreg scenarija, jer nas više ništa ne može iznenaditi. Živimo u vremenu čudnih i turbulentnih savezništava.
SAA šalje pojačanja na frontu ka Kurdima, Amerikanci tvrde da sledi juriš na naftna polja. Više o tome čitajte
OVDE.Nabavite knjigu ruskih geopolitičara Dugina i Savina o tome kako Amerika ratuje protiv čitavog sveta metodama mrežnog rata Posted by ?????? ?????? ?????? on ????? 2. ???? 2018.
Izvor: Srbija danas