Najnovije

DIŽE SE ANTIŠIPTARSKI FRONT U UNIJI: Sve više članica staje uz Španiju u sve glasnijoj borbi protiv nezavisnosti Kosova!

U odbijanju da prisustvuju samitu EU – Zapadni Balkan, Španiji su se pridružili Rumunija i Kipar, jer ne žele da sede za istim stolom s predstavnikom "nezavisnog" Kosova.

Kosovo je Srbija i raspad jedinstva EU (Ilustracija: public, Pravda)

Rumunija i Kipar, kao i Španija, smatraju da "Kosovo" ne sme biti tretirano ravnopravno sa zemljama regiona i zbog toga odbijaju da budu na samitu planiranom za 17. maj i da se slikaju s kosovskim predstavnikom, piše Radio Slobodna Evropa (RSE). RSE je, naime, iz "dobro obaveštenih izvora unutar EU" dobio potvrdu da su se nedavno španskom stavu pridružili Rumunija i Kipar. Ove tri države članice EU upozoravaju da neće učestvovati na skupu gde se "Kosovo tretira kao država i gde se i ovoj zemlji obećava budućnost evropskih integracija kao i ostalima". Navodi se da su prošlog petka iz Saveta EU poslate pozivnice za učešće na samitu. U sredu su se u Briselu sastali stalni predstavnici članica EU gde su, prema izvorima RSE, Kipar i Rumunija potvrdili da se protive ravnopravnom učešću "Kosova" na samitu u Sofiji 17. maja, na kojem će se razgovarati i o evropskoj perspektivi "Zapadnog Balkana". - Predstavnici ove tri države ne žele da budu za isti stolom sa kosovskim predstavnikom i odbijaju da se slikaju na kraju samita za "porodičnu sliku", rekao je izvor RSE. RSE saznaje i da je predsednik Evropskog saveta Donald Tusk već u intenzivnim pregovorima sa španskim premijerom Marijanom Rahojem, u pokušaju prevazilaženja prepreka, ali da su, međutim, sada otvorena tri fronta. Sve tri prestonice – Madrid, Bukurešt i Nikozija – jesu čvrste u stavu da će u Sofiji doći samo na radnu večeru koja će biti održana veče uoči samita, a na kojoj će se razgovarati o temama koje nisu u neposrednoj vezi sa "Zapadnim Balkanom". Dan kasnije na Samitu, predstavnici te tri zemlje neće učestvovati.

Uspeh samita doveden u pitanje

RSE ocenjuje da se "zbog ovog tvrdog stava otvara pitanje uspeha samita koji se održava nakon 15 godina i koji je trebalo da predstavlja najvažniji trenutak u celokupnom bugarskom predsedavanju koje je 'Zapadni Balkan' stavilo visoko na listi prioriteta". RSE podseća i da su španski mediji u više navrata javljali da je premijer te zemlje Rahoj nagovestio da stavlja pod znak pitanja učešće na samitu, na kojem se "Kosovo" tretira ravnopravno sa ostalim zemljama regiona. Kako saznaje RSE, Španija je već nagovestila da će nju na samitu najverovatnije predstavljati Portugalija. Sada se očekuje da istu matricu koriste i ostale dve države koje ne žele da budu prisutne na samitu. Navodi se da bi moglo da dođe i do nedostatka saglasnosti oko zajedničke deklaracije. Ovo pitanje je, kako saznaje RSE iz izvora u Briselu, pokrenuto na poslednjem sastanku ambasadora država EU, kada su neke države koje nisu priznale nezavisnost Kosova odbile ideju da se potpišu u deklaraciji gde se i Kosovo navodi u okviru procesa proširenja. Šta se krije iza dolaska Nika Dučića na čelo Bondstila, pročitajte OVDE. Izvor: RSE

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

Bonus video

Ovako Španci rešavaju separatističke tendencije u svojoj zemlji:
PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA