Rešavanje kosovsko-metohijskog problema od suštinskog je značaja za našu zemlju, istakao je Vučić otvarajući Nacionalni konvent o EU, koji se održava u okviru unutrašnjeg dijaloga, te ukazao da u ovom trenutku imamo dve realne opcije.
"Jedna izgleda mnogo realnije, a to je opstanak i ostanak stanja zamrznutog konflikta", rekao je predsednik i dodao da se u procesu unutrašnjeg dijaloga najveći broj ljudi koji su učestvovali u njemu zalagao upravo za očuvanje statusa kvo i da čekamo neke bolje prilike za nas u budućnosti.
"Iako je to većinski stav političke i nepolitičke javnosti Srbije, ja sam protiv takvog rešenja, ne zato što ne volim Srbiju ili ne razumem svetska kretanja u globalnoj politici, već što smo analizirali sa nekim nevladinim organizacijama i fondovima, preko vlade i Kancelarije za KiM, šta je to što možemo da dobijemo i gubimo", rekao je Vučić.
Zaključak tih analiza je, kaže, da, imajući u vidu naše ekonomske potencijale, socijalne, demografske, demokratske i sve druge, protekom vremena ne dobijamo ništa.
"Naprotiv, bićemo u težoj situaciji, mi, a ne neko drugi", uveren je predsednik Srbije.
"Za nas je važno rešenje, pa i posle ovako teškog trenutka po našu zemlju, u kojem se pokazalo da jedna strana želi nasiljem da rešava probleme i smatra da politikom svršenog čina može da dovede do rešenja, čiji je osnovni cilj suštinsko zauzimanje severa Kosova, jer tamo nema faktičkog suvereniteta, a računajući sve druge potencijale, ekonomske i demografske već su izračunali da će u svim osim Štrpca, opštinama južno od Ibra biti većinski albansko stanovništvo za par godina", rekao je Vučić.
On je istakao da je opredeljenje Prištine da po svaku cenu zauzme sever Kosova, ostvari suverenitet.
"Namera im je da nas dovedu do svršenog čina, na isti način kao što nas je Hrvatska posle Oluje dovela do svršenog čina, da se isto dogodi na severu Kosova i Metohije", rekao je Vučić.
Dijalog samo po principu: Ostvarimo dogovoreno, pa idemo dalje
Proces dijaloga ubuduće se može voditi samo po principu: prvo se ispuni dogovoreno, pa se razgovor nastavlja, rekao je Vučić.
"Svakako da će razgovori biti nastavljeni, a na koji način i u kojem formatu, videćemo", rekao je Vučić.
On je rekao da je problem da razgovarate u petak, a da Priština istog dana donosi odluku da Đurić bude uhapšen, i onda glavnog pregovarača ne samo da pretuku, već pokušavaju da ga unize, mada su unizili samo sebe.
"Ubuduće će se sve zasnivati na ispunjenju procesa, odnosno da ono što je dogovoreno mora i da se ispoštuje, a, kada to ispunite, bićemo spremni da razgovore nastavimo", poručio je Vučić.
On je objasnio da ćemo atmosferu koja je stvorena hapšenjem Marka Đurića morati da prevaziđemo, ali i da poverenja, bilo kakvog, neće biti.
Naveo je i da državno rukovodstvo Srbije nije spremno da bude jedini učesnik u kompromisu i svakovrsnom dijalogu i da budemo jedini koji bi trebalo da damo i pružimo sve, a da se druga strana, i oni koji su između, prave da ne vide ko je suštinski za kompromis, a ko nije.
Atmosfera posle događaja u Kosovskoj Mitrovici je, kaže, užasna
Predsednik Vučić smatra da je sve što se dogodilo - urađeno i zbog unutrašnjih problema privremenih vlasti u Prištini, progona gulenista i odnosa prema SAD, ali je to, kaže, bila i proba zauzimanja severa KiM.
"Nije tu bilo reči samo o hapšenju Marka Đurića, već se radilo i o raspoređivanju njihovih jedinica na sever", objasnio je Vučić.
On je zahvalio članovima Konventa što su se uključili u unutrašnji dijalog.
Rešenje za mir u regionu i nesmetan put Srbije ka EU
Radna grupa Nacionalnog konventa o EU za Poglavlje 35 predočila je Vučiću da očekuje takvo rešenje za Kosovo i Metohiju koje će očuvati mir i bezbednost u regionu i nesmetan put Srbije ka EU.
Platforma za izradu sveobuhvatnog rešenja kosovskog pitanja takođe mora biti u skladu sa međunarodnim kontekstom, ukazuje Radna grupa za Poglavlje 35, čiji stavovi su pročitani danas na debati Nacionalnog konventa organizovanoj u okviru unutrašnjeg dijaloga o Kosovu.
Kada je reč o miru u regionu i bezbednosti građana, Radna grupa naglašava da svako zaoštravanje odnosa dovodi do novih tenzija, koje ne idu u prilog rešavanju kosovskog pitanja, otežavaju život Srbima na Kosovu i dovode do novih podela u društvu.
Izgradnja trajnog mira, kako ukazuje, podrazumeva uspostavljanje vladavine prava.
"Predlog sveobuhvatnog rešenja za normalizaciju odnosa Beograda i Prištine treba da omogući nesmetan put Srbije ka članstvu u EU, u skladu sa obavezama koje je Srbija već prihvatila Pregovaračkim okvirom EU za Srbiju", naglašava Radna grupa.
Predlog rešenja, kako dodaje, treba tražiti u skladu sa međunarodnim kontekstom, na bazi realnih koristi i troškova za građane Srbije, u saradnji sa međunarodnom zajednicom, pre svega sa EU, i u kompromisu sa institucijama na Kosovu.
Radna grupa podvlači da je neprihvatljiv svaki predlog rešenja koji je izraz maksimalističkih zahteva jedne ili druge strane.
Pregovori Beograda i Prištine moraju, kako ukazuje Radna grupa, biti nastavljeni u dobroj veri i uz punu posvećenost obe strane za iznalaženje sveobuhvatnog rešenja.
Odustajanje od pregovora i primene već dogovorenih sporazuma predstavlja veliku opasnost po čitav proces normalizacije odnosa i dovodi do jačanja nepoverenja u iskrene namere dve vlade da obezbede normalan život i prosperitet građanima, navodi se u stavovima Radne grupe.
Članice Radne grupe konstatuju nedostatke u načinu na koji je do sada vođen unutrašnji dijalog i smatraju da je potrebno uložiti dodatne napore za vođenje dijaloga u institucijama, pre svega u Skupštini Srbije.
"Potrebno je nastaviti sa unutrašnjim dijalogom i nakon javnog predstavljanje Platforme o rešenju kosovskog pitanja, u formi koja omogućava otvoreni i konstruktivni dijalog između predstavnika vlasti, opozicije, organizacija civilnog društva i drugih zainteresovanih strana, jer je to jedini način da se postigne društveni konsenzus, obezbedi primena i osigura održivost predloženog rešenja", navodi Radna grupa.
Dragojlović: Da ne izgubimo i ono što nam je realno ostalo
Sva poglavlja u pregovorima Srbije sa EU u senci su poglavlja 35 i sve je uslovljeno napretkom dijaloga Beograda i Prištine, rekla je koordinatorka Nacionalnog Konventa o EU Nataša Dragojlović.
"Da li nam se dopada što je sve uslovljeno normalizacijom odnosa Beograda i Prištine - uopšte nam se ne dopada, da li je to fer - nije, ali to je realnost", kazala je Dragojlović.
"Dok se to ne reši, neće biti prilike da se pažnja usmeri na rešavanja onoga što je potrebno u drugim poglavljima", istakla je Dragojlović.
"Pitanje kosovskog rešenja je pitanje svih pitanja i bez tog rešenja mi nemamo priliku da se u punom kapacitetu i sa punom pažnjom posvetimo i drugim reformama koje za naše građane bitne", kazala je.
Zahvalila je predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću što je Konvent pozvao na sastanak o rešenjima kosovskog pitanja i istakla da je on prvi predsednik koji razgovara sa Konventom.
Rekla je da ga ohrabruje da napiše platformu za rešavanje tog problem, jer je Srbiji potreban plan, koji, ističe, svi drugi akteri "kosovske drame" imaju.
"Da li su njihovi planovi javni ili tajni, dobri ili loši, svejedno je. Samo ga mi nemamo i ponašamo se isto i sve se nadamo prestaće, a neće. Sve više gubimo ljudi, imovine, prava, ugleda, samopouzdanja, šansi, prilika. Čekamo da se drugi promene, da se okolnosti promene, smo da mi ništa ne promenimo. Ako istom problemu svaki put priđemo isto, imaćemo isti rezultat, što znači status kvo", kazala je Dragojlović.
Istakla je da veruje da je Srbija u stanju da napravi plan i prestane da gubi ono što joj je realno ostalo i da se spasi ono što se realno spasiti može.
"Niko više neće nama da se bavi, niti našim emocijama, moramo sami da shvatimo da ovo mora da se reši. Svaki dan će nam na grub način to stavljati na znanje oni koji imaju plan. Zato izađimo sa planom, kakav god da je, o njemu ćemo raspravljati, usaglašavati ga, glasati, ali dijalog mora da se nastavi i unutrašnji i Briselski", navela je.
Dodala je da bez plana i saveznika Srbija jedino neće izgubiti iluziju da će vreme učiniti svoje i da će se problem sam od sebe rešiti.
"Na vladama i Kosova i Srbije je da omoguće normalan život, slobodu kretanja, osnovna prava, pravo na suživot, na oprost i pomirenje onih čiji su životi zarobljeni u strahovima zbog zamrznutog konflikta. Tako Po meni treba da izgleda sveobuhvatna normalizacija odnosa između srpskog i albanskog naroda", kazala je Dragojlović.
Dodala je da najoštrije osuđuju atentat na Olivera Ivanovića i traže da odgovorni za to budu uhapšeni i kažnjeni i ocenila da čovek kao što je on, koji se zalagao za mirno rešenje konflikta na KiM, nedostaje u dijalogu.
Sve više članica staje uz Španiju u sve glasnijoj borbi protiv nezavisnosti Kosova! Pročitajte OVDE sve o tome.
Nabavite knjigu ruskih geopolitičara Dugina i Savina o tome kako Amerika ratuje protiv čitavog sveta metodama mrežnog rata Posted by ?????? ?????? ?????? on ????? 2. ???? 2018.
Izvor: Tanjug