Park je otvoren 11. aprila prošle godine, a danas izgleda kao da nije renoviran decenijama. Po stazama je skoro nemoguće hodati, mreža koja izviruje ispod posutih kamenčića na dečjem igralištu predstavlja opasnost i za decu i za roditelje, rukohvati na spravama za igranje su zarđali... Zbog stanja u kom se park nalazi nakon samo godinu od otvaranja gradske vlasti su raspisale javnu nabavku za njegovu rekonstrukciju.
Kreativni park za decu izgrađen na gotovo 10.000 kvadratnih metara svečano je otvorila 11. aprila 2017. tadašnja prva dama Dragica Nikolić. Prostor namenjen dečjoj igri smešten je između bazena SC „Park” i Fakulteta inženjerskih nauka i sastoji se od pet celina - igrališta za decu do dve godine, igrališta za starije od dve godine, igrališta za seniore, odnosno bake i deke koji mogu da se rekreiraju dok paze na decu, kao i juniorskog igrališta - parkur i prskalište.
Godinu dana kasnije park je toliko dotrajao da su neki njegovi delovi, prema rečima Marka Pavlovića, direktora SC “Park” koji ujedno gazduje Kreativnim parkom, potpuno nefunkcionalni.
Gradska uprava za investicije uputila je 12. marta ove godine poziv za podnošenje ponuda za „Usluge zamene podloge na stazama u Kreativnom parku“, a u prilogu poziva je objašnjeno da se radi o „rekonstrukciji pešačkih staza u okviru parka i pristupne staze van njega”.
- Podloga u parku je urađena od sitnog belog kamena, a imamo fontanu koja je odmah pored stazice i u koju deca bacaju te kamenčiće. Problem je što fontana nema prelivni kanal nego su granitne ploče razmaknute dva-tri milimetra, kuda bi voda trebalo da odlazi... Deca bacaju kamenčiće, a mi moramo svaki drugi dan da pomeramo te ploče, od kojih jedna teži oko 40 kilograma, da bismo očistili kanale - objašnjava Pavlović.
Osim fontanama, kamenčići upadaju ispod brizgaljke za vodu i zatvaraju je, kao i u otvore za oticanje vode. Pošto se radi o reverzibilnom, zatvorenom sistemu, voda koja ne ode u sud ispod fontane, razlije se po travnjacima. Ali ni to nije sve...
- Veliki problem imamo sa stazama u parku. One su napravljene veoma brzo, rizla je postavljena na metalnu mrežastu osnovu položenu na tlo. Međutim, ona se iskrivila, te je, slikovito rečeno, cela staza postala reljefasta, kao da talasi izlaze iz podloge. Roditelji nam se žale da ne mogu da guraju kolica s bebom jer imaju utisak da ih guraju kroz pesak - priča direktor SC “Park”.
Osim teškoća koje imaju za roditelji, na stazama je onemogućeno kretanje i osobama u invalidskim kolicima, ali i pešacima. A kako jedan problem vuče drugi, izbegavajući nefunkcionalno tlo, roditelji kolica guraju preko travnjaka, pa je i od nekada zelene trave u parku ostalo tek malo neizgaženog prostora.
- Kako nisam imao drugih opcija, tražio sam od čelnika Grada Kragujevca da reše problem i zamene podlogu. Makar stavili i asfalt, ali neka služi svrsi... - iskren je Marko Pavlović.
„Kreativna Evropa“ za sina gradonačelnika
Otvaranjem Kreativnog parka, Kragujevac je postao član porodice gradova Evrope koji su deo projekta “Kreativna Evropa”. Zanimljivo je da je gradonačelnik ovog grada Radomir Nikolić, sin bivšeg predsednika Srbije Tomislava Nikolića, te i ne čudi što je Fondacija njegove majke Dragice izabrala baš Kragujevac za izgradnju ovog parka. Ovako je izgledao prošle godine.
Pročitajte OVDE da li će zbog krize u Siriji poskupeti gorivo u Srbiji?
Izvor: Blic