Pored toga, Srbija bi u zaštiti svog neba mogla da računa i na isporuku PVO sistema, poput S-125 i S-200, koji su, iako iz starije generacije naoružanja, baš u Siriji pokazli da mogu biti i te kako korisni.
- Srbiji ne treba oružje za bilo kakav napad, već samo za odbranu naše teritorije. Trenutno ne možemo da se pohvalimo modernom protivvazdušnom odbranom s obzirom na to da raspolažemo raketnim sistemima još iz vremena Sovjetskog Saveza: "Strela", "Kub" i "Neva". Ukoliko za tri-četiri meseca, uz BUK, uspemo da ugovorimo i nabavku sistema S-125 ili S-200, svakako bi nam oprema bila značajno modernizovana - objašnjava izvor.
Čuvari mira
O nabavci sistema BUK, koji bismo dobili po najpovoljnijim cenama, predsednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je u nekoliko navrata sa ruskim kolegom Vladimirom Putinom.
Spekulisalo se i da bi Beograd mogao da nabavi moderan sistem S-300, koji bismo uzeli od Belorusije, ali, kako ocenjuju sagovornici, i sa ovim što je Asad koristio mogli bismo da očuvano mir i zaštitimo svoju zemlju.
Sirijski predsednik Bašar el Asad nije krio zadovoljstvo ruskim naoružanjem, te je svima koji su pogrdno govorili o zastareloj opremi kojom se njegova zemlja branila od američkih raketa tomahavk kratko odbrusio.
Član skupštinskog Odbora za bezbednost Vladimir Đukanović navodi da je ono što su Sirijci koristili dalo dobre rezultate u odbrani.
- Srbiji bi isti ti sistemi dobrodošli kako bi osavremenila postojeće kapacitete. Ako budemo dobili takve PVO sisteme, trebaće nam i obučeni kadrovi da njima upravljaju, tako da Srbiji i to predstoji u fazi modernizacije naoružanja - smatra Đukanović.
Sigurna odbrana
Pukovnik u penziji LJuban Karan dodaje da naši PVO sistemi nisu lošiji od sirijskih, a da bi uskoro mogli biti i bolji.
- Uspeh sirijske vojske je fantastičan jer su koristili zastarele PVO sisteme, još iz vremena Sovjetskog Saveza, i s obzirom na to da Rusi i moćni ruski sistemi S-300 i S-400 nisu dejstvovali. Verujem da su Rusi blagovremeno dostavili Sirijcima obaveštajne i radarske podatke. Samo to objašnjava ovako visok učinak zastarelog PVO. Mišljenja sam da i te kako možemo da se branimo time - zaključuje Karan.
Ministar odbrane Aleksandar Vulin juče nije dogovarao na pozive.
Nakon intervencije SAD raste cena ruskog oružja
Broj narudžbina ruskog oružja je u porastu zbog uspešne odbrane Sirije, a Moskva dobija sve više konkretnih predloga iz inostranstva za kupovinu protivvazdušnih sistema.
- Praktično za sve rusko naoružanje postoji interesovanje. Da li postoje konkretna obraćanja i rast broja narudžbina? Da, postoji, ali ne treba trčati pred rudu - rekao je generalni direktor "Rosoboroneksporta" Aleksandar Mihejev uoči otvaranja sajma oružja u Maleziji dodajući da je vrednost naručenog oružja 45 milijardi dolara.
Ovim su se odbranili Sirijci
Sistem BUK
- vozilo nosi četiri rakete zemlja-vazduh
- svako pojedinačno lansirno vozilo ima sopstveni radar za kontrolu vatre, pa su tako znatno poboljšane mogućnosti praćenja i gađanja različitih ciljeva u vazduhu
- Sirija u svom arsenalu ima i stariju verziju SA-11 i najnoviju verziju BUK M2E, koja je kupljena od Rusije i čija je vrednost milijardu dolara
- rakete 9M317 najnovije verzije BUK M2E, koji je u posedu sirijske vojske, imaju maksimalni domet do 50 kilometara u daljinu i do 25 kilometara u visinu
- ova najnovija verzija sposobna je u velikoj meri da se odupre elektronskim ometanjima, veoma je pokretna i moderna i kao takva predstavlja najveću pretnju savezničkim avionima u čitavom sistemu sirijskog PVO
- zanimljivo je da je BUK bio uspešan u obaranju upravo ruskih aviona, i to za vreme rata u Gruziji 2008. godine.
Sistem S-200
- sistem sa trenutno najvećim dometom unutar sirijskog PVO
- poseduje izuzetno velike rakete dometa do čak 300 kilometara, koje se kreću velikom brzinom do čak osam maha u određenim delovima leta, a mogu da dobace do ciljeva na visinama do 40 kilometara
- problem ovog sistema je zastarelost, a to se pre svega odnosi na radar 5N62, kod kog postoji velika mogućnost elektronskog ometanja
Sistem S-125
- pokretna i modernizovana varijanta "Neve" S-125
- sirijska vojska nekoliko ovih sistema u vrednosti od 200 miliona dolara
- domet do 18 km u visinu i do 25 km u daljinu
- ovaj sistem, modernizovan, pokretan, sa velikim dometom, mogao bi da predstavlja jednu od najvećih opasnosti po NATO avione
Asadov ruski arsenal
Sirija, takođe, poseduje i druge ruske sisteme koji u susretu sa zapadnom tehnologijom nisu više toliko efikasni
Sistem Pancir S1
gađa mete na daljinama do 20 kilometara i visinama do 15 kilometara
Sistem S-75
domet rakete do 45 kilometara, slabih manevarskih sposobnosti
Sistem KUB
štiti jedinice kopnene vojske u napredovanju ili u redovnom raspoređivanju na frontu. Rusi izneli preciznu statistiku učinka sirijskih PVO sistema. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Srpski Telegraf