Istraživači uključeni u projekat kažu da je ovu tehnologiju nemoguće otkriti na radaru i da će omogućiti Kini da izvede napad “iznenađenja“ protiv SAD.
To podrazumeva upotrebu “metamaterijala“ koji može da promeni način na koji se radio talasi odbijaju o površinu kako bi ograničili eho na radaru da bi avioni bili teži za otkriti, pišu britanski mediji.
Metamaterijal je razvijen od strane tima u državnoj ključnoj laboratoriji na univerzitetu u Nanjingu, prenosi Post.
Istraživač je rekao se on testira na avionu u bazi proizvodnje vojnih aviona u Šenjangu u poviniciji LJaoning.
Iako nije otkriveno na kojim avionima je ovaj metamaterijal testiran, aviokompanija Šenjang gradi borbene avione uključujući J-11 i J-15.
To je usledilo nakon što je kineski državni emiter otkrio da je Kina izgradila liniju za masovnu proizvodnju najsavremenijih “super materijala“ koji mogu učiniti ono što je ranije bilo nemoguće.
Do sada je ova linija, smeštena u laboratoriji u Šendženu, proizvela različite vrste materijala, uključujući i one koji objekte čine nevidljivim, objavila kineska centralna televizijska stanica u dokumentarcu objavljenom prošlog meseca.
Iako ova stanica nije objasnila za šta će se koristiti ogrtač nevidljivosti “metamaterijala,“ prenosi kineski portal Sina, verovatno će se koristiti na vojnim avionima zemlje, posebno J-20.
Ono što emiter naziva “super materijalima“ je uopšteno poznato kao metamaterijali – nova klasa fino projektovanih površina koja može imati svojstva koja su nedostižna sa konvencionalnim materijalima.
Neki metamaterijali mogu presaviti infracrveno zračenje kao što je vidljiva svetlost, što znači da se mogu koristiti za kreiranje ogrtača nevidljivosti.
Prema rečima kineske centralne televizijske stanice, kineski naučnici su uspeli da naprave gomilu takvih materijala nevidljivosti.
Izveštaj je odveo gledaoce unutar misteriozne laboratorije gde su Đin Si, doktor nauke o materijalima, i njegov tim bili zauzeti postavljanjem komada materijala od jedne do druge mašine.
Za svaki komad, dužine 80 cm i širine 60 cm, rečeno je da je obložen bronzom i da će biti korišćen kao osnovni materijal za kineski “super materijal.“
Na ovaj osnovni materijal će biti dodat sloj specijalnog filma, koji bi mogao prikazati oko 20.000 obrazaca pri izlaganju svetlosti.
Za ove obrasce, od 0,2 kvadratna milimetra, rečeno je da sadrže hiljde mikro struktura koje nisu vidljive ljudskom oku.
Ove mikro strukture se koriste za kontrolu karakteristika metamaterijala.
Izveštaj nije spomenuo kakvu vrstu “super materijala“ radnici prave, ali se tvrdi da su kineski naučnici razvili metamaterijale kako bi pomogli u razvoju avio industrije u zemlji.
Izveštaj Sine, jednog od najvećeg kineskog portala za vesti, 11. marta je tvrdio da je pomenuta laboratorija Državna ključna laboratorija za tehnologiju elektromagnetne modulacije metamaterijala u Šendženu, laboratorija osnovana 2011. godine.
Izveštaj Sine je takođe potvrdio da će se ovi metamaterijali koristiti u vojne svrhe.
Takođe je naznačeno da će materijal nevidljivosti biti korišćen na borbenim avionima J-20 jer je glavni inženjer ovog aviona Jang Vei takođe član akademskog odbora ove laboratorije.
Najnoviji kineski stelt borbeni avioni J-20 su pušteni u vojnu službu prošle godine i njima upravlja kinesko vazduhoplovstvo.
Kineski borbeni avion četvrte generacije J-20 je obavio svoj prvi let 2011. godine.
Prema izveštaju kineske centralne televizijske stanice iz 2017. godine, J-20 je sposoban da nosi više vrsta vazduh-vazduh raketa.
Kaže se da ga nosi kineski motor i da ima slične borbene sposobnosti kao i američki F-22 Raptor.
Naš lovac je bio smrt za američki F 16. Trebalo je da ih imamo čak 200, a napravili su ga domaći stručnjaci. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Webtribune.rs