Do pre nekoliko meseci bili su na ivici rata, i mada su mnogi sumnjali u uspeh samita dve Koreje, njihovi lideri označili su početak nove epohe na poluostrvu.
Severnokorejski vođa Kim DŽong Un prešao je crtu vojnog razgraničenja i stupio na tlo južnog suseda, prvi put od 1953. godine.
Simboličan korak načinio je i njegov kolega Mun DŽae In, prešavši granicu Severne Koreje.
Potpisana je istorijska deklaracija, kojom se dve strane obavezuju da primirje, od pre 65 godina, pretoče u mirovni sporazum.
Severna i Južna Koreja dogovorile su se o prekidu svih neprijateljskih delovanja "na zemlji, na moru i u vazduhu" koja mogu da prouzrokuju vojne tenzije i sukobe nakon samita lidera tih zemalja u pograničnom selu Panmundžom.
Severnokorejski lider i predsednik Južne Koreje objavili su da će, počevši od 1. maja, obustaviti propagandu putem zvučnika kojom su dve zemlje zasipale jedna drugu preko granične linije duž koje je postavljeno teško naoružanje, kao i da će propagandna oprema biti razmontirana.
Navodi se da su se dve zemlje takođe dogovorile o preduzimanju koraka na gušenju relativno čestih sukoba oko zapadne pomorske granice proglašenjem tog područja "zonom mira" i garantovanjem bezbednosti ribara iz obe zemlje.
Koreje planiraju da u maju održe razgovore predstavnika dveju vojski kako bi napetosti bile dodatno smanjene.
Severna i Južna Koreja saopštile su da će zajedno nastojati da u razgovorima sa SAD, a potencijalno i Kinom, zvanično okončaju Korejski rat koji je završen primirjem i Koreje tehnički ostavio u stanju rata.
"Stojeći ovde, licem u lice, iz dubine srca shvatam da Severna i Južna Koreja nisu samo susedi, već i porodice. Mi nismo neprijatelji koji se bore jedni protiv drugih. Mi smo u krvnom srodstvu i zato moramo da se ujedinimo", Kim DŽong Un.
Mun DŽae In navodi da je sastankom dva lidera otpočela nova era mira.
"Objavljujemo da će Jug i Sever tesno sarađivati na potpunoj denuklearizaciji i da više neće biti rata na Korejskom poluostrvu. Počela je nova era mira", istakao je predsednik Južne Koreje.
Agencija AP navodi da su dve Koreje objavile i da se nadaju da će strane biti u stanju da objave zvanični kraj rata do kraja ove godine.
Severnokorejski lider Kim i predsednik Južne Koreje Mun potpisali su takođe deklaraciju kojom su dogovorili rad na "potpunoj denuklearizaciji Korejskog poluostrva", prenosi Rojters.
AP navodi da i pored dogovora oko toga da se poluostrvo oslobodi nuklearnog naoružanja, dve Koreje nisu uspele da ponude bilo kakve nove specifične mere kako bi se to postiglo.
AP ocenjuje da, i pored toga što je američki predsednik Donald Tramp dao "blagoslov" dvema Korejama da razgovaraju o okončanju rata, ne može biti pravog rešenja bez uključivanja Vašingtona i drugih strana koje su učestvovale u tom ratu, zato što Južna Koreja nije bila direktna potpisnica sporazuma kojim su zaustavljene borbe.
Prethodno je Južna Koreja objavila da su Kim i Mun imali "ozbiljne, iskrene" razgovore o denuklearizaciji Korejskog poluostrva i trajnom miru tokom prve sesije samita u pograničnom selu Panmundžom.
Rukovanje i osmesi dvojice lidera
Kim je po prelasku granice u demilitarizovanoj zoni izjavio da mu srce "sve vreme udara kao ludo", prenose svetske agencije.
Lideri dve Koreje su se najpre rukovali i osmehnuli jedan drugom, da bi zatim Kim gestom pokazao Mun DŽae Inu da naprave par koraka i vrate se preko granične linije na teritoriju Severne Koreje, a onda su, držeći se za ruke, prešli natrag u Južnu Koreju.
"Osećam se kao da ispaljujem signal na startnoj liniji u trenutku pisanja nove istorije (dve Koreje) u odnosima Severa i Juga, mira i prosperiteta", rekao je Kim Munu kada su seli za pregovarački sto.
Ovaj sto je napravljen tako da tačno 2.018 milimetara razdvaja dvojicu lidera tokom razgovora iza zatvorenih vrata.
Mun je odgovorio da ima visoka očekivanja da će oni uspeti da postignu dogovor koji će biti "veliki poklon celokupnom korejskom narodu i svakoj miroljubivoj osobi na svetu".
Na samitu je dogovoreno i privremeno spajanje porodica razdvojenih u ratu pre sedam decenija. Najavljena je i poseta južnokorejskog predsednika Pjongjangu na jesen.
"Očekujem blisku saradnju s Amerikom i Južnom Korejom u pronalaženju sveobuhvatnog rešenja za nuklearno i raketno pitanje Severne Koreje i rešavanje sudbine zatočenika", naveo je Šinzo Abe, premijer Japana.
Ovo je prvi samit dve strane posle više od deset godina, a tek treći za 65 godina od kraja Korejskog rata.
Simbolično sađenje bora
Severnokorejski lider Kim DŽong Un i predsednik Južne Koreje Mun DŽae In posadili su drvo bora na granici dve zemlje prepunoj vojnih utvrda.
Oni su bor zasadili na početku popodnevne sesije njihovog jednodnevnog samita.
Rojters prenosi da su Kim i Mun lopatama nabacali zemlju na korenje drveta i otkrili kameno obeležje na kojem je iznad njihovih imena i titula napisano "Sadimo mir i prosperitet".
Po završetku prve runde razgovora, Kim i Mun su imali odvojene ručkove, a kako je ranije najavljeno, severnokorejskom lideru je servirano švajcarsko jelo od krompira, a južnokorejskom riba list.
Po završetku pregovora, dvojica lidera su potpisala sporazum i izdala zajedničku deklaraciju o denuklearizaciji i miru, kao i poboljšanju bilateralnih odnosa.
Zatim su se uputili na večeru u društvu supruga, gde će odgledati video-snimak pod nazivom "Proleće jedinstva" (Spring of one).
Kim se u crnoj limuzini i u pratnji telohranitelja posle prve sesije razgovora vratio u Severnu Koreju, ali se kasnije vratio na nastavak razgovora.
Reakcije na susret dvojice predsednika
Istorijski samit pozdravljaju SAD, Kina, Rusija...
Američki predsednik Donald Tramp oglasio se povodom današnjeg samita dve Koreje, ocenivši da se "posle furiozne godine raketnih proba i nuklearnih testiranja sada odvija istorijski sastanak Severne i Južne Koreje".
"Korejski rat se završava! Sjedinjene Države, kao i čitav njihov veliki narod, trebalo bi da se ponose onim što se sada dešava u Koreji", naveo je Tramp.
Kremlj je saopštio da istorijski samit lidera Severne i Južne Koreje predstavlja veoma pozitivne vesti i da je ruski predsednik Vladimir Putin dugo zagovarao direktne razgovore dve zemlje, dok je Japan naveo da "apsolutno ne sme" da bude izostavljen iz procesa denuklearizacije.
"Pozdravljamo uspešan sastanak lidera dve Koreje i spremni smo da im pomognemo u uspostavljanju praktične saradnje, u oblasti železničke infrastrukture, energetike i gasa", naveo je Aleksej Zajcev, portparol Ministarstva spoljnih poslova Rusije.
I Kina je pozdravila samit svoje saveznice Severne Koreje sa Južnom Korejom, navodeći da aplaudira liderima dve zemlje zbog "istorijskog koraka" ka miru.
"Kinezi imaju pesmu koja kaže – Posle svih muka, ostalo je bratsko prijateljstvo; uz osmeh, hajde da zaboravimo na dug zahvalnosti i osvete", navela je Hua Čunjing, portparolka Ministarstva spoljnih poslova Kine.
Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini navodi da sastanak lidera dve Koreje, kao i Deklaracija iz Panmundžoma koju su potpisali, pokazuje da je put ka miru moguć uprkos svemu.
"To pokazuje da su dijalog i diplomatija naša najjača sredstva da stvorimo mirna rešenja za najteže probleme, kao i da ona mogu biti benefit za region i čitav svet",navodi se u saopštenju obljavljenom na sajtu Mogerinijeve.
Reagovao je i britanski šef diplomatije Boris DŽonson koji je ranije danas naveo da od sastanka ne očekuje velike proboje koji bi mogli da obuzdaju nuklearne ambicije Severne Koreje.
Svetski mediji podsećaju da do istorijskog susreta dolazi samo nekoliko dana pošto je Kim najavio da Severna Koreja suspenduje nuklearne probe kao i da zatvara bazu za testiranje nuklearnih raketa.
Analitičari pozivaju na oprez
Analitičari ocenjuju da je načinjen dramatičan preokret, ali pozivaju na oprez.
Oni su i dalje skeptični po pitanju da li je Kim zaista spreman da napusti teško stečeni nuklearni arsenal koji je Pjongjang razvijao decenijama, tvrdeći da je neophodno sredstvo odvraćanja od američke invazije.
"Iako postoje sumnje, posebno u Vašingtonu, sama činjenica da je Kim DŽong Un seo za sto sa liderom Južne Koreje, snažan je početak. Postoje naznake da on želi napredak ekonomije i ukidanje sankcija, za šta će biti potreban ozbiljan rad na nukleranom pitanju", ocenjuje DŽon Deluri, profesor Univerziteta Jonsei u Seulu.
Samit sa južnokorejskim predsednikom trebalo bi da bude uvertira za sastanak Kima i američkog predsednika Donalda Trampa krajem maja ili početkom juna, što će biti prvi susret aktuelnih lidera dve zemlje u istoriji.
Zapaljene zastave Severne Koreje
AP navodi da je stotine južnokorejskih konzervativnih aktivista zapalilo dve papirne severnokorejske zastave sa slikom Kima, njegovog oca i dede, tokom mitinga koji je održan u blizini pograničnog sela Panmundžom, gde se samit održava. "Podnesi ostavku, Mun DŽae Ine", vikali su demonstranti.Dogovorena Munova poseta Severnoj Koreji na jesen
Severna i Južna Koreja dogovorile su se da na jesen južnokorejski predsednik Mun DŽae In poseti Pjongjang. To je dogovoreno posle istorijskog samita lidera dve Koreje u pograničnom selu Panmundžom. AP navodi da se u zajedničkoj deklaraciji ne precizira kada bi predsednik Južne Koreje Mun DŽae In mogao da poseti Pjongjang, već samo stoji da će se on sa severnokorejskim liderom Kim DŽong Unom sastajati redovno i razgovarati putem nedavno uspostavljene "vruće linije".Komandant kopnene vojske Srbije peva četničku pesmu pred ministrima i dobija aplauz, a region gori! Snimak pogledajte OVDE.
Izvor: RTS/Tanjug