Ministarstvo odbrane treba da omogući pristup svojim kartografskim materijalima kako onima koji budu sastavljali novi atlas, tako i putnicima, turistima, vozačima, uključujući „u formi savremenih kompjuterskih tehnologija“ u onlajn režimu.
Prema rečima Putina, Rusija nema nameru nikome ništa da nameće, ali nije spremna ni da toleriše iskrivljivanje istorijskih geografskih podataka što je, po njegovom mišljenju, u mnogome uslovljeno odsustvom dostupnih savremenih ruskih karti. Šef države je posebnu pažnju obratio na to da je veo tajne koji se nalazi na mnogim kartama već zastareo.
„Suočavamo se sa situacijom kada ruski nazivi koji su dati još u prošlom veku, decenije rada naših istraživača i putnika, postepeno se istiskuju sa karata sveta. Naglašavam, tim samim se briše i sećanje na doprinos Rusije u proučavanju planete i u razvoju nauke", rekao je predsednik.
Po njegovim rečima, to je posebno primetno na Antarktiku, gde su imena prvih pronalazača Fadeja Belinsgauzena i Mihaila Lazareva skoro prestala da se koriste.
„Danas samo poneko zna da je prvo istorijsko ime ostrva Smit — Borodino, Snou — Malojaroslavec, Livingstona — Smolensk itd“, naveo je Putin primere.
On je dodao da ovakvih promena naziva ima i bliže Rusiji i naglasio da toponimi zahtevaju posebnu pažnju. Kako je ruski ambasador Čepurin na svom tviter nalogu prokomentarisao Hrvatske poteze prema Srbiji proteklih dana, pročitajte OVDE. Izvor: rs.sputniknews.com
KUDA ĆEMO OD SVETLOSTI I OD SUDA: On i mi, i konačna istina
Piše: Vladimir Dimitrijević