Tokom dana, telefonom je razgovarao s liderima Južne Koreje i Japana o jučerašnjem istorijskom samitu dve Koreje. Građani Pjongjanga i Seula pozdravljaju dogovor o okončanju rata i uklanjanju nukelarnog oružja s korejskog poluostrva.
Milioni stanovnika Južne Koreje gledali su uživo, na televiziji, samit u demilitarizovanoj zoni, uz aplauze i poneku suzu. Na Severu su sve informacije bile pod strogom kontrolom državnih medija.
"Dve strane imale su otvorenu i ozbiljnu razmenu mišljenja o pitanjima koja izazivaju zabrinutost obe zemlje, uključujući poboljšanje odnosa severa i juga, osiguranje mira na Korejskom poluostrvu i njegovu denuklearizaciju", pročitao je u vestima voditelj državne televizije Severne Koreje.
U čast istorijskog samita, Seul je osvanuo u znaku pomirenja dve zemlje, od bilborda do novinskih naslova.
U mnogim restoranima služene su severnokorejske hladne nudle, koje je za lidere dve Koreje i goste državnog banketa pripremao najbolji kuvar iz Pjongjanga.
"Došao sam u restoran da naručim severnokorejske nudle, jer se o njima mnogo govorilo tokom samita. I ranije sam želeo da ih probam", rekao je jedan stanovnik Seula.
"Voleo bih da se uskoro ujedinimo, pa da odem u Pjongjang i probam originalne, hladne nudle", kaže drugi Južnokorejac.
Za većinu stanovnika Južne Koreje jučerašnji samit je prekretnica, ali ima i onih koji sa skepsom gledaju na izjave severnokorejskog lidera.
"Za nas starije, koji smo iskusili užas Korejskog rata, teško je da poverujemo u izjave severnokorejskih zvaničnika. Bilo bi sjajno da se njihova obećanja obistine", ističe Seo Jeongsu, profesor u penziji.
Jednu od ključnih uloga u pripremama za samit, kao i tokom susreta lidera dve Koreje, prema oceni analitičara, imala je mlađa sestra severnokorejskog vođe, Kim Jo DŽong. Veruje se da ima 28 godina, zadužena je za održavanje Kimovog imidža u javnosti i jedina je osoba kojoj u potpunosti veruje.
Pretpostavlja se da će ga pratiti i na samitu s američkim predsednikom Donaldom Trampom, koji se iščekuje s velikom pažnjom.
"Istina je da je ton u razgovorima promenjen, ali je suština dogovora i dalje zagonetka. Još ne znamo kako će teći proces denuklearizacije poluostrva i kojom brzinom. Zato je važno da predsednik Tramp postavi ambiciozne ciljeve za predstojeći susret sa severnokorejskim vođom i da zadrži čvrst pristup", rekao je Majkl O'Henlon sa Instituta Brukings.
Tramp najavljuje zadržavanje sankcija Pjongjangu, sve dok se Sever u potpunosti ne razoruža. Nada se, kaže, da će doći dan kada će Severna i Južna Koreja moći da žive zajedno u miru.
Pogledajte
OVDE kako se čuva Kim DŽong Un. Izvor: Rts