Da je Vučić u obavezi da preispita narodnu volju, ukazuje politički analitičar Cvijetin Milivojević:
- U obavezi je da raspiše referendum i deli odgovornost sa narodom, jer Ustav ne poznaje predaju teritorije, ni sporazum o statusu koji uključuje odustajanje od dela teritorije, pa je u tom slučaju obavezna promena Ustava, odnosno dvotrećinska skupštinska i volja većine građana.
Naš sagovornik je ocenio da je predsednik Srbije, unutrašnji dijalog koji je pokrenuo, pred istomišljenicima i pokojim lažnim protivnikom, sveo na unutrašnji monolog, da bi potom generalni sekretar predsednika Nikola Selaković izvlačio iz toga "zaključak" šta građani misle.
- Jasno je da će narod ako treba da odluči da li dati 17 odsto državne teritorije ili ići u EU integracije, sprečiti da ode teritorija. Međutim, Vučiću će to izjašnjavanje građana poslužiti kao alibi, ako rešenje ne bude u skladu sa Ustavom. Za razliku od Prištine, koja poštuje taj svoj ustav na mnogo benignijim pitanjima, naš Ustavni sud ćuti, a Vučić se postavlja kao pametniji od tog suda - ukazao je Milivojević.
On smatra da će Vučićevo pitanje građanima biti nejasno, odnosno dvosmisleno da bi moglo da se tumači "i ovako i onako", čime može da progura rešenje koje njemu odgovara i podvede ga pod narodnu volju.
- Tu postoji problem za njega, jer Ustav i zakon o referendumu predviđaju narodnu inicijativu sa prikupljenih 100.000 potpisa građana za nedelju dana. Takav referendum se mora održati, a inicijatori definišu pitanje i zamislite da oni direktno pitaju građane da li su za potpisivanje sporazuma i stolicu za Kosovo u UN. Istraživanja, čije rezultate i Vučić zna, pokazuju da bi 80 odsto bilo protiv - otkriva Milivojević.
Objašnjava i da čak i kada bi vlast raspisala referendum na brzinu, uz postavljanje pravila igre i kontrolu medija, može se uz 100.000 potpisa inicirati i održati još jedno izjašnjavanje građana.
Sporazum sa Prištinom neće biti postignut odmah, ukazao je Vučić, navodeći da su obe strane na udaljenim pozicijama.
- To me prisiljava na odlaganje cilja koji sam postavio da predlog za KiM otkrijem u roku od nekoliko nedelja - rekao je on.
Za kompromis bez poniženja šef države se založio i posle sastanka sa predsednikom Evropskog saveta Donaldom Tuskom.
- Pitanje Kosova moramo da rešimo najpre sa sobom, pa sa Albancima, pa sa EU. Nisam optimista, ali nemamo pravo da odustajemo. Da naša deca nemaju problem kao mi danas - rekao je Vučić.
Tusk je zahvalio Vučiću što je za dijalog sa Prištinom, o "teškom pitanju" i naglasio da je odluka o budućnosti Srbije na Beogradu, a ne na Moskvi, Vašingtonu i Briselu.
Razdvajanje bez ujedinjenja
- Nazire se rešenje za Kosovo, koje samo liči na model dve Nemačke. Te države se nisu priznavale, ali su obe bile članice UN i međunarodnih organizacija. Međutim, Ustavni zakon SR Nemačke iz 1954. je držao otvoreno pitanje DR Nemačke, odnosno mogućnost ponovnog ujedinjenja, dok će Srbija izbacivanjem preambule iz Ustava, uskratiti sebi takvu mogućnost - ocenio je Cvijetin Milivojević.
Srodne duše navijačke
Tusk je rekao da je u Aleksandru Vučiću pronašao "srodnu dušu".
- Stojim ovde pored prijatelja i vašeg predsednika, Srbina od krvi i mesa, Aleksandra Vučića. Mislim da je nemoguće naći većeg Srbina od njega. Razgovori sa njim o saradnji i evropskom putu uvek su veliki izazov. U njemu prepoznajem srodnu dušu. Ja sam i sam nekada bio fudbalski navijač i uvek spreman da se borim za čast svog kluba - kazao je Tusk.
Pročitajte
OVDE ko je izjavio "zar hoćete, da i ovo malo Srba izgine za neki mit, imaginarnu slavu?" Izvor: Vesti