Amerika nemoćna
Turski lider kritikovao je svoje NATO saveznike zbog pretnji sankcijama Ankari ukoliko kupi ruski S-400 i nagovestio da će okrenuti leđa Alijansi.
- Neka oni koji kritikuju našu odluku da kupimo S-400 za borbu protiv terorizma pogledaju sebe. Zašto ćute o S-300 koji Grčka ima, a nama govore da je ovo pogrešan korak? Koja je to vrsta saveza, kakva je to solidarnost? Dvostruki standardi možda negde mogu da prođu, ali ne i kod nas - izjavio je Erdogan.
Turski lider kritikovao je svoje NATO saveznike zbog pretnji sankcijama Ankari ukoliko kupi ruski S-400 i nagovestio da će okrenuti leđa Alijansi.
- Neka oni koji kritikuju našu odluku da kupimo S-400 za borbu protiv terorizma pogledaju sebe. Zašto ćute o S-300 koji Grčka ima, a nama govore da je ovo pogrešan korak? Koja je to vrsta saveza, kakva je to solidarnost? Dvostruki standardi možda negde mogu da prođu, ali ne i kod nas - izjavio je Erdogan.
On nije otkrio cenu niti je precizirao kad će Ankara dobiti ruski sofisticirani odbrambeni sistem, koji je prema prvobitnom dogovoru trebalo da bude isporučen početkom 2020. Putin je, međutim, naglasio da neće biti političkih niti strateških limita u podeli tehnologije koja bi mogla da posluži Turskoj da eventualno jednog dana proizvede svoju verziju tog radarsko-raketnog kompleksa.
Nakon izuzetno važne posete ruskog predsednika Turskoj, stručnjaci kažu da Erdogan, koji je dosad više puta nagoveštavao da će napustiti NATO pakt, sada to može i da uradi. To bi, prema njihovim rečima, označilo kraj zapadnog vojnog saveza kakvog smo dosad poznavali.
Turski vojni ekspert Bajazit Karatas smatra da Turci ne treba da strahuju od izlaska iz Alijanse jer Amerika više nije supersila.
- To je zemlja koja je primorana da pravi koalicije kako bi izvela vojne intervencije u svetu. Pričamo o SAD koje su napravile koaliciju sa 70 drugih država u Siriji. To je glavni dokaz da Amerika više nije svetska supersila - navodi vojni stručnjak.
On smatra da će Putin uvek stati iza Turske, koja je postala važan partner Rusije.
- Sa najnovijim superoružjem koje je Putin predstavio u martu i obećanjem da će zaštiti i svoje saveznike, Turska nema potrebe da se boji za svoju bezbednost - istakao je Karatas.
S njim je saglasan i turski politički analitičar Ozdemir Akbal, koji kaže da Putin želi da oformi novi savez.
- Turska ima mnogo problema sa NATO saveznicima. Brisel stalno kritikuje Ankaru, a Vašington snabdeva oružjem Kurde u Siriji, dok se Ankara protiv njih bori. Stoga Turska može komotno da izađe iz NATO-a. Ukoliko bi formirala savez sa Rusijom i njenom Organizacijom za kolektivnu bezbednost (CSTO), Sirijom, Iranom i Severnom Korejom, to bi fundamentalno izmenilo postojeći raspored snaga, kao što je to uradio Drugi svetski rat - objašnjava Akbar.
Zapad preti
Inače, sporazum između Turske i Rusije postao je velika briga za NATO. Zamenica generalnog sekretara Alijanse Rose Gotemeler poručila je Ankari da S-400 ne može i ne sme biti integrisan sa sistemima NATO članica. Dodatno, predsedavajući vojnog komiteta NATO Petr Pavel poručio je Turskoj da ima pravo na svoje odluke, ali i da se mora suočiti sa posledicama tih odluka.
Ipak, Alijansu zapravo najviše brine to što bi Turska, koja je velika vojna sila, mogla da napusti taj vojni pakt. Takođe, zapadni zvaničnici strahuju da će Rusija uspeti da prikupi tajne informacije NATO o strategiji i tehnologiji nakon što instalira svoj S-400 sistem u zemlji koja je integrisana u Alijansu.
Rusi u Turskoj grade nuklearku, gasovod...
Turska i Rusija u poslednje dve godine postale su jaki strateški partneri. Osim vojno-tehnološkog partnerstva, Rusija u Turskoj gradi i prvu nuklearnu elektranu, čija je vrednost 20 milijardi dolara. Ona će biti otvorena 2023, baš na stogodišnjicu osnivanja Republike Turske. Takođe, Rusija će u Turskoj graditi gasovod "Turski tok", koji košta oko 12 milijardi dolara. Biće formiran i zajednički investicioni fond, vredan milijardu dolara, za ekonomske projekte od koristi za obe zemlje.
Novi savez - Rusija, Turska i Iran
Putin i Erdogan su se prekjuče u Ankari sastali sa iranskim predsednikom Hasanom Rohanijem i razgovarali o Siriji. Međutim, analitičari veruju da se tako formira novi blok Rusije, Turske i Irana za suprotstavljanje Zapadu.
- Ukoliko Turska izađe iz NATO, pridružiće se tradicionalnim saveznicima Rusiji i Iranu. Na taj način mogao bi biti formiran jak blok, koji bi se uz Kinu opasno suprotstavio zapadnoj dominaciji - kažu stručnjaci.
Inače, trojica lidera su nakon sastanka saopštila da se zalažu za trajni prekid vatre u Siriji.
- Trojica predsednika potvrdila su rešenost za aktivnu saradnju u Siriji u cilju postizanja trajnog prekida vatre između zaraćenih strana. Dogovorili su se o obezbeđivanju mira na terenu, zaštiti civila u zonama bez konflikta i bržem dostavljanju humanitarne pomoći u tim zonama - saopšteno je nakon sastanka.
SAD žele da kontrolišu naftna polja u Siriji! Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Informer