- Mogu da rade šta hoće, ne zanima me kakav će ishod biti. NJima se sve može, pa i da preinače oslobađajuću prvostepenu presudu iako je to u anglosaksonskom pravu nemoguće. Oni to dosad nisu nikad uradili, ni u slučaju Haradinaja i ostalih, kao ni kod Stanišića i Frenkija. Da li će potvrditi prvostepenu odluku ili ceo proces vratiti na novo suđenje, apsolutno me baš briga - priča Šešelj.
Podsetimo da je prvostepenom presudom sudsko veće Haškog tribunala 31. marta 2016. oslobodilo Šešelja po svih devet tačaka optužnice, koja ga tereti da je govorom mržnje podsticao i podržavao ratne zločine u Hrvatskoj i BiH tokom ratnih sukoba, kao i za proterivanje Hrvata iz Vojvodine.
Većina sudija tročlanog veća zaključila je da Šešelj nije kriv ni po jednoj od devet tačaka optužnice. Na tu presudu žalilo se haško tužilaštvo, a Šešelj je podneo pisani odgovor od 115 strana na tu žalbu.
Tužilaštvo u Hagu je za Šešelja tražilo kaznu od 28 godina, a u svojoj žalbi je nabrojalo propuste većine članova prvostepenog veća i predložilo žalbenom veću da preinači odluku i da ga proglasi krivim i osudi.
Hronologija
- Šešelj dobrovoljno otišao u Hag 24. februara 2003.
- Optužnica podignuta mesec dana pre toga, a kasnije je menjana u šest navrata, poslednji put u novembru 2008.
- U pritvoru čekao početak suđenja do novembra 2007.
- U jesen 2005. svedočio na suđenju Slobodanu Miloševiću
- U procesu ukupno učestvovala 74 svedoka
- U novembru 2014. pušten na privremenu slobodu do izricanja presude
- Oslobađajuća prvostepena presuda doneta 31. marta 2016, po svih devet tačaka optužnice. U centru Jerusalima se orilo "Oj Kosovo, Kosovo". Taj snimak možete pogledati OVDE.
Izvor: Srpski Telegraf