Najnovije

NA PARADI U MOSKVI PRVI PUT I SU-57: "Nevidljivi" nad Crvenim trgom

Na paradi u Moskvi 9. maja prvi put će učestvovati avion pete generacije Su-57. Pravi se u fabrici "Suhoj" u Komsomolsku na Amuru, na ruskom Dalekom istoku.

SU-57 (Foto: RIA)

Tačno u 10 časova po moskovskom vremenu odjeknuće zvona na Crvenom trgu. Iz kremaljske kapije, uz zvuke čuvenog marša "Sveti rat" ("Svjašćenaja vojna"), krenuće džip u kome će biti komandant parade, general-pukovnik Oleg Saljukov.

Čuvene moskovske parade mnogi pamte baš po združenim vojnim orkestrima koji tradicionalno sviraju marševe i melodije uz koje se odlazilo na front. Od Rusa može da se nauči kako se poštuju starija pokolenja i pamte žrtve, da bi se odbranila zemlja. Zbog toga je nemoguće naći Rusa koji ne zna pesmu "Denj pobedi" ("Dan pobede"), koja će i ovog 9. maja odjekivati Crvenim trgom.

Na ovogodišnjoj paradi, posvećenoj 73-godišnjici pobede nad fašizmom, biće pokazani naoružanje i vojna tehnika koja se do sada mogla videti samo na izložbama i avio-salonima. Planirano je da prvi put nad Crvnim trgom prolete dva "nevidljiva" aviona pete generacije Su-57. Donedavno, taj avion se vodio kao T-50, i već je prošao bojevo krštenje u Siriji. Napravljen je u fabrici "Suhoj" u Komsomolsku na Amuru, na ruskom Dalekom istoku. Tek sada se može reći da je Su-57 u pravom smislu avion pete generacije, jer je dobio i novi motor s kojim može da bez "forsaža" leti nadzvučnom brzinom.

Rusi su počeli da prave "nevidljivog" 2002, da bi on prvi put poleteo 2010. godine. Putin je tada objasnio da je za konstrukciju tog aviona potrošeno 30 milijardi rubalja i da će se uložiti još toliko kako bi Rusija zaista imala superiornu letelicu. Očekuje se da će 2019. početi njegova serijska proizvodnja.

Važno je da 9. maja bude lepo vreme, kako bi ljubitelji avijacije mogli da uživaju gledajući najsavremenije ruske letelice, koje su se već dokazale u Siriji. Lani je zbog lošeg vremena bio otkazan taj deo parade. Planirano je da nad Crvenim trgom 9. maja prolete 73 letelice - od strateških bombardera Tu-160 i Tu-95MS, lovaca Su-35, Su-30SM i "miga 29", do nadzvučnog presretača "mig 31BM", kao i raznih modela helikoptera.

Ministar odbrane RF Sergej Šojgu najavio je da će na paradi biti predstavljnjeni i neki obrasci vojne tehnike koja tek treba da stigne u jedinice. Među njima će biti i robotizovani kompleks "Uran-9", kao i "Uran-6" koji se koristi za razminiranje, pa bespilotne letelice "korsar", koje su namenjene za manje udaljenosti. Osim što može da puca po protivniku, "Uran-9" ima zadatak izviđača, odnosno budno prati šta se zbiva u prvim rovovima protivnika. "Uran-9" može da gađa protivničke tenkove čak i noću, na razdaljini od tri i po kilometra. Proizvodi se u Podmoskovlju, u gradiću Nahabino.

Na poslednjoj paradi u vreme SSSR-a, koja je održana 7. novembra 1990, bezuspešno je na Gorbačova pokušao da puca radnik Aleksandar Šmonov, koji je bio u koloni građana koji su prolazili Crvenim trgom.

Robotizovani kompleks "Uran-6" za čišćenje minskih polja već je korišćen u Siriji, tokom oslobađanja Palmire.

Za razliku od zapadnih komentatora i političara koji vojnu paradu u Moskvi doživljavaju kao demonstraciju sile, u Rusiji smatraju da je to demonstracija mogućnosti i uspeha domaćeg vojnoindustrijskog kompleksa.

Prvi put će učestvovati dva bataljona morske pešadije Severne flote i mornari Pacifičke ruske flote. I ove godine će marširati ženski bataljon, koji je lani impresionirao sve prisutne.

Učesnici parade naprave oko sedamsto koraka na Crvenom trgu i zapamte ih za celi život. Mnogima su i dedovi ili očevi marširali uz zidine Kremlja. Rusi cene i vole svoju vojsku, pa je mnogima želja i čast da se pojave u svečanom stroju.

Prema informacijama iz Ministarstva odbrane Rusije, na Paradi pobede 2018. prvi put će biti pokazan raketni kompleks "Tor-M2", kojim se važni objekti štite od napada iz vazduha. Ranije su na paradama pokazivali stare verzije "Tora", a prošle godine prvi put je prikazana arktička modifikacija tog oružja. Nova modifikacija "Tora-M2" može da otvara vatru u pokretu, a može i da istovremeno gađa četiri cilja na distanci do 15 kilometara. Ona nosi 16 raketa. U svojoj klasi "Tor-M2" nema konkurenata u svetu.

Na paradi će biti predstavljen i "Terminator", namenjen vatrenoj podršci tenkovima. On je napravljen u "Ural vagon zavodu" u Čeljabinsku, na platformi tenka T-90. Osim što ima pešadijsko oružje, "Terminator" može da gađa i protivnička protivtenkovska sredstva. Nova verzija će biti napravljena na platformi mnogo hvaljenog tenka "armata", koji je prvi put prikazan 2015. I "Terminator" je već prošao bojevo krštenje u Siriji.

Prvi put će Crvenim trgom proći i ruski blindirani automobili raznih namena, od "tajfuna-K", "tigra", pa sve do teretnjaka "Urala-432009" i "patrole".

Saljukov komanduje

Ovogodišnjom paradom će komandovati general-pukovnik Oleg Saljukov, komandant kopnenih jedinica ruske armije. Preko kaldrme na Crvenom trgu marširaće 12.500 ljudi, a proći će i 120 jedinica tehnike.

Defilei koji su ušli u itoriju

25. maja 1919. - PRVA parada na Crvenom trgu. Pored zidina Kremlja prošli su sportisti i organizacije koje su se bavile vojnom obukom. Paradi je lično prisustvovao Lenjin.

7. novembra 1941. - Iako je bio rat i front je bio nedaleko od Moskve, Staljin je odlučio da se obeleži 24-godišnjica Oktobarske revolucije. Tom paradom Sovjeti su hteli da još više podignu odbrambeni duh. Ona je održana u osam sati ujutro, a na njoj je govorio Staljin.

24. juna 1945. - Posle velikih bitaka i velikih pobeda nad fašistima, u Moskvu su na paradu stigli predstavnici armije sa svih velikih frontova. Paradom je komandovao maršal Konstantin Rokosovski, a njegov raport je primio maršal Georgij Žukov. Na kraju parade, ispred mauzoleja je bilo bačeno na zemlju 200 zastava uništenih nemačkih fašističkih snaga.

7. novembra 1957. - Buktao je Hladni rat. U avgustu 1957. godine SSSR je prvi put ispitao interkontinentalnu balističku raketu, a već u novembru je svet mogao da ih vidi na Crvenom trgu. Posle te parade SSSR je stalno pokazivao svoju raketnu moć na paradama.

9. maja 1965. - Na 20-godišnjici završetka Drugog svetskog rata na Crvenom trgu je bila bila pokazana zastava pobede koja je stigla do Berlina. Nosio ju je heroj Sovjetskog Saveza Konstantin Samsonov. Uz njega su bili i heriji SSSR-a Mihail Jegorov i Meliton Kantarija, koji su 1. maja 1945. tu zastavu stavili na osvojeni nemački Rajhstag.

9. maja 2010. - Parada povodom 65-godišnjice pobede se pripremala skoro pola godine. Prvi put su u njoj učestvovali predstavnici zemalja antihitlerovske koalicije. Na Crvenom trgu je marširalo 11.300 vojnika i oficira, prikazano je 160 primeraka vojne tehnike, a proletelo je nad trgom 127 aviona i helikoptera. Na paradi 2010. zabeležen je rekordan broj učesnika - skoro 20.000.

Lazanski: Zapad krenuo snažno na Rusiju, ali neće smeti da udare… Više o tome pročitajte OVDE.

Izvor: Novosti

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

BONUS VIDEO

Evo za šta je sve sposoban SU-57

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA