Pledirajući za evropski suverenitet, Makron je, indirektno, nijednom ne izgovarajući imena, reagovao na poslednje odluke Donalda Trampa i najnovija dešavanja na Bliskom istoku.
- Izabrali smo da stvaramo mir i stabilnost na bliskom i srednjem istoku. Neke druge sile, takođe suverene kao mi, odlučile su da ne poštuju sopstvenu reč. Da li zbog toga moramo da odustanemo od našeg izbora? - istakao je Makron, naglašavajući da bliski i srednji Istok i Afrika sada gledaju u Evropu.
Ističući da u svetu danas postoje velike pretnje i nestabilnost, Markon je poručio da Evropa mora da insistira na svom suverenitetu, od međunarodnih događaja, do ekonomskih problema, energetskih pitanja i klimatskih promena, u odnosu na druge sile, ali i velike međunarodne korporacije.
- Ko treba da odluči o našem komercijalnom izboru? Oni koji nam prete, koji nas ucenjuju objašnjavajući nam da međunarodna pravila, čijem su stvaranju doprineli, sada ne važe jer im više ne idu u korist? - opet je Makron prozvao velikog saveznika, dodavši da "EU ne treba da bude ni naivna na nelojalnu konkurenciju, ni slaba na pretnje onih s kojima je zajedno pisala neka pravila."
U Francuskoj se ovih dana naročito naglašava da Makron, i pored iskazane izuzetne prisnosti u Vašingtonu, nije uspeo ni malo da utiče na Trampove odluke. Francuski šef države je u Ahenu, inače, na marginama ceremonije, u četvrtak razgovarao s nemačkom kancelarkom Angelom Merkel o najnovijem toku događaja na Bliskom istoku, zbog čega su zajedno izrazili zabrinutost.
Govoreći tokom prijema nagrade, Makron je, po četvrti put u roku kraćem od godinu dana, izneo svoju viziju nove, reformisane EU. Naglasivši da san o ujedinjenoj Evropi danas nagriza sumnja, francuski šef države je izneo "četiri zapovesti", kao kategorične imperative za akcije u sledećih 30 godina. Prvi je da EU ne bude slaba i da ne trpi, drugi da se ne deli, treći da nema straha od sveta u kome živi i da ne izdaje sopstvene principe i četvrti da više nema vremena za čekanje.
Makron se založio za mnogo ambiciozniju politiku zajedništva koja će od EU stvoriti geopolitičku, komercijalnu, klimatsku, ekonomsku, prehrambenu i diplomatsku silu u svetu. Upozorio je, takođe, da "svugde u Evropi odjekuje muzika nacionalizma" i poručio da su podele fatalni izazov, kako u samim zemljama, tako i na sever - jug i istok - zapad, istakavši da samo ujedinjena EU može da odgovori na aktuelne pretnje.
Insistirao je na jedinstvu Francuske i Nemačke i obavezu solidarnosti među zemljama, uključujući i finansijsku. Prekidan auplauzima, poručio je da Francuska treba da dovrši duboke reforme i smanji javne rashode, a Nemačka da se odrekne insistiranja na budžetskom i komercijalnom suficitu koji uvek ide na štetu drugih. Založio se za daleko ambiciozniji evropski budžet, jaču i integrisaniju evrozonu, ekonomsku, fiskalnu i socijalnu usaglašenost.
- Evropa je utopija, ali ta utopija postoji. Utopisti su pragmatičari i realisti - rekao je Makron i upozorio da je EU jedna od najkrhkijih tvorevina, što stalno treba imati na umu.
Zatvoreni klub
Govoreći o stvaranju nove Evrope, Makron je ponovo insistirao na jačanju kapaciteta donošenja odluka, što se indirektno odnosilo i na proširenje.
- Ne verujem u zatvorenu Evropu kao predefinisani klub samo za odabrane, ali ne verujem ni u Evropu koja neprestano treba da čeka da 28 danas, 27 sutra, i neki drugi prekosutra, svi budu saglasni baš u svemu - rekao je Makron. - Ako su pravila jasna, vrata su otvorena, da bi svako onoga dana kada bude želeo i mogao, bio u stanju da nam se pridruži.
Makron je, inače, istakao da je evropska konstrukcija donela do sada neviđenih 70 godina mira od Drugog svetskog rata do danas, ali da je to samo delimično istina i važi samo za neke nacije u Evropi.
- Možemo li reći da su narodi bivše Jugoslavije živeli u miru? - istakao je Makron, a kao primere nedostatka mira, slobode i prosperiteta u tom periodu naveo i građane bivše Čehoslovačke, Porgutalije, Španije, bivše Istočne Nemačke, baltičkih zemalja, Bugarske...
Naglasio je da kroz Evorpu i dalje prolazi tragika istorije i poručio da to obavezuje svaku novu generaciju.
Konačno je objavljeno, pročitajte OVDE gde će sastati Tramp i Kim.
Izvor: Novosti