To se povezuje sa rizicima prekida isporuka iz Venecuele i Irana, kao i sa smanjenjem svetskih rezervi nafte. Prema mišljenju zapadnih eksperata, svi ti faktori će najverovatnije dovesti do rasta cena nafte na 90 dolara.
Ako OPEK produži sporazum o smanjenju proizvodnje, a SAD nametnu sankcije Iranu, cena barela nafte marke „brent“ će porasti na 100 dolara, piše „Blumberg“. Međutim, analitičari „Goldman Saksa“ su sigurni u kratkoročni rast cena nafte.
Prema njihovom mišljenju, cene nafte marke „brent“ u narednih nekoliko meseci mogle bi da porastu na 82,5 dolara za barel, ali oni smatraju da će ponovo pasti 2019. godine. Ruski eksperti iz oblasti energetike su, međutim, nešto obazriviji kada govore o cenama „crnog zlata“ i u davanju prognoza.
„Prognoziranje cena nafte nije baš pouzdano. Međutim, može se pretpostaviti da će povlačenje SAD iz iranskog sporazuma ozbiljno i dugotrajno uticati na tržište nafte. Takođe, na to da će cena nafte rasti ukazuje i očekivan rast svetskog BDP-a i svetskih ekonomija, s obzirom da ovaj trend znači povećanje potrošnje nafte“, kaže Mihail Beljajev, glavni ekspert agencije „Finek“.
Anton Šabanov, nezavisni ekspert za naftu i gas, smatra da su predviđanja o cenama nafte od 100 dolara za barel „nepromišljena“. „To nisu optimističke prognoze, već više radikalne i nepromišljene. Činjenica je da se iranska nafta i dalje može isporučivati na evropsko tržište. EU nije najavila da će se zajedno sa SAD povući iz nuklearnog sporazuma sa Iranom i ne znači da će se to dogoditi. Pored toga, Saudijska Arabija je već izjavila da će u slučaju da se nešto dogodi moći u potpunosti da nadomesti isporuke nafte iz Irana.
Dakle, uvek ima onih koji žele da zamene Iran i takvi će se uvek naći. Deficit nafte se ne predviđa, pa su prognoze od sto dolara za barel previše nerealne, iako bi takva cena odgovarala i pomogla ruskom budžetu“, smatra Šabanov. Igor Šatrov sa Nacionalnog instituta za razvoj savremene ideologije očekuje da će cene nafte sada rasti i to ide u korist Rusiji. „S druge strane, moramo uzeti u obzir da ostaje aktuelna tema nafte iz škriljaca, koja na taj način u SAD može ponovo da postane profitabilna. Na kraju krajeva, niska cena nafte obično čini neisplativom proizvodnju nafte iz škriljaca. Tako SAD, na sebi svojstven način — silom i sankcijama — rešavaju unutrašnje probleme i obnavljaju proizvodnju u svojoj zemlji.
Mnogi američki poznanici su mi pričali da je dolaskom Trampa na vlast postignut napredak u ekonomiji zemlje, a to što se to radi na račun ostatka sveta nikog ne zanima“, naglasio je Šatrov. Ministarstvo finansija Rusije očekuje da će prihodi od nafte i gasa ove godine biti povećani čak pet puta. Prema prognozama, oni će dostići 2,74 biliona rubalja. Ministarstvo finansija je uvereno da će takvi dodatni prihodi od nafte i gasa pomoći državnom budžetu da ostvari suficit prvi put od 2011. godine.
Prema mišljenju eksperta iz tog resora, pod uslovom da ukupni prihodi budžeta budu 17,03 biliona rubalja, a rashodi 16,6 biliona, budžetski deficit od 1,27 biliona rubalja, planiran na početku, biće zamenjen suficitom od 440,6 milijardi rubalja.
Pročitajte OVDE ko zapravo upravlja Ukrajinom.
Izvor: rs.sputniknews.com