Uz samu vest išli su snimci i tvrdnje da je Pancir-S1 uspešno uništen: Čak i da je taj „raketni pogodak“ pokazao superiornost izraelskog nad ruskim naoružanjem.
Šta se stvarno dogodilo i kakav to značaj realno ima?
Izrael navodi da je – pored Pancira-S1 – uništio i sirijski raketni sistem Buk-M1-2, S-200 i S-75.
Navodi i da je uspeh njegove rakete Spike NLOS snimila kamera koja se nalazi u njenom `nosu`.
Poznati ruski publicista i vojni znalac Aleksej Anpilogov objavio je, međutim, da izraelski udar uopšte nije bio ubitačan kao što se reklamira. Ukazao je da su sirijskom Panciru-S1 oštećeni samo kabina i prednji točkovi. A da su mu radar i borbene funkcije ostali neokrnjeni i neoštećeni.
Naglasio je da se napadnuti Pancir-S1 može potpuno dovesti u red i opet funkcionisati.
Ukazao je da je radar Pancira bio isključen, a hidraulika lansera van funkcije (u vreme paljbe se lanser podiže i na njene `noge` da bi bio stabilniji).
Urednik moskovskog specijalizovanog žurnala „Arsenal Otadžbije“ Aleksej Leonkov ima faktički istu procenu, a dodatno ukazuje:
„Izraelci su pre napada očito koristili dron za izviđanje i imali snimak situacije. Svi snimci pokazuju da taj sirijski Pancir-S1 nije bio pripremljen za borbu. Umesto da bude na maskiranom borbenom položaju – nalazio se na otvorenoj pisti, a posada je bila podalje. Da je bilo po pravilima – Pancir bi sigurno otkrio na vreme dolazeću raketu mada je konstruisan za borbu protiv onoga što dolazi iz zazdušnog prostora, a ne sa zemlje“.
Na snimku se vidi kako sirijski oficir trči prema Panciru-S1 i stiže u njegovu blizinu upravo u momentu raketnog udara.
Prema poslednjim procenama, Izraelci su za napad koristili artiljerijsku samohotku Pereh koja koristi rakete Spike NLOS koje imaju domet do 25 kilometara.
Pancir-S1 nije prilagođen borbi protiv protivtenkovskih raketa. Rusija takve raketne sisteme nikada ne ostavlja da dejstvuju sami i budu bez zaštite. Za nju koristi i izviđačke avione A-50.
Sirija, međutim, nema takve avione, a ni kompaktno radarsko i PVO polje, niti vrhunske posade za raketne sisteme Pancir-S1 i Buk-M2.
Izraelci tvrde da su oštećeni Pancir atakovali zato što je on gađao njihove avione – sa namerom da ih obori.
Pročitajte OVDE šta još stručnjaci kažu, šta je nemoguće raditi kada je ovakav sistem u pitanju.
Izvor: fakti.org