Podsetio je da smo za ovakvu situaciju i veoma loše okolnosti u kojima se rešava problem Kosova i Metohije donekle i sami odgovorni, imajući u vidu pogrešnu politiku i neke poteze Srbije kojima smo praktično stavili "pečat na koverat kosovske nezavisnosti".
Za eventualne sankcije pitali su ga novinari povodom informacija o dogovoru Evrope i SAD o Kosovu, nedavno u Vašngtonu, odnosno o "vašingtonskom dokumentu".
Naglasio je najpre da nije video nikakav dokument sa nedavnog sastanka takozvane Kvinte u Vašingtonu, te da ono što se tamo moglo govoriti i ne može biti neko veliko iznenađenje, jer je reč o zemaljama koje su sve priznale kosovsku nezavisnost.
"Neće biti sankcija, to je sve što mogu da kažem. Nisam video nikakav vašingtonski dokument. Načuo sam šta neki nude kao svoje principe i neka načela. Nešto mi je poluzvanično saopšteno. To nije ništa posebno novo." ,naveo je on.
Vučić je podsetio da su zemlje Kvinte priznale jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova, koje pokušavaju da vide šta za Srbe mogu da učine da bi oni priznali nezavisnost Kosova u granicama te samoproglašene države.
"Ja o tome govorim javno i neskriveno pred svima." ,rekao je i dodao da se mi Srbi pravimo kao da se ništa nije dogodilo.
"Zabrinut sam, ali ne uspaničen"
Podsetio je da smo imali 1999, pa 2004, a zatim 2008, kada je jednostrano proglašena nezavisnost Kosova, kada su, kaže, "neki bežali u Rumuniju", umesto da preduzimaju korake, a neki se skrivali, a da je potom usledio katastrofalan potez 2010. -2011, kada smo sebi stavili pečat na koverat kosovske nezavisnosti.
"Desile su se grozne stvari za koje smo delimično odgovorni sami mi, posebno za Međunarodni sud pravde, zahvaljujući glupoj i neodgovornoj politici pojedinih ljudi. A sada se borim da iz ambisa izvučemo zemlju i postignemo najviše za našu državu i građane. Nastavićemo tu borbu." ,podvukao je on.
Vučić je rekao da je pomalo zabrinut, ali ne i uspaničen da bi govorio kakve su teške posledice moguće.
Vučić je konstatovao da neki ljudi uglavnom razmišljaju od izbora do izbora, a on, kaže, razmišlja šta će da ostane iza nas za 20 i 30 godina.
Prema njegovim rečima Srbija je danas jača, i da bi pozicija zemlje bilo snažnija da je svojevremeno, u tim ključnim godinama, imala ozbiljnije, odgovornije i snažnije rukovodstvo, ne kohabitaciju, već jedinstvenu vlast i da se neki nisu borili samo za vlast preko Amerikanaca.
A OVDE možete da vidite mišljenje Radne grupe o KiM o stavu SPC.
Izvor: blic