Prema njegovim rečimam, "formiranje oružanih snaga Kosova odluka je kosovskih institucija, u skladu s ustavnim procedurama".
U slučaju da se formiraju tzv. oružane snage Kosova, zemlje članice NATO bi pojedinačno odlučivale o tome da li bi snage Kfora ostale na teritoriji Kosova, navodi Kuoči, ističući da, zasad, NATO nema plan da promeni ili smanji misiju, koja nastavlja da obavlja zadatke prema Rezoluciji 1244 i Vojnotehničkom sporazumu.
- Kfor u okviru svog mandata i zadatka podržava razvoji i unapređenje Kosovskih bezbednosnih snaga. To znači da KBS treba da bude u mogućnosti da reaguje na krizne situaicje i pomogne civilnim vlastima u slučajevima vanrednih situacija. Poslednji primer ove podrške je vežba ''Srebrna sablja'' - rekao je istalijanski general, upitan da li Kfor obučava pripadnike KBS.
Odgovarajući na pitanje Novosti da li Kfor može da obezbedi sigurnost Srba, s obzirom na to da su sve ređe prisutni na terenu, Kuoči navodi da je Kfor povećao svoje prisustvo uglavnom na područjima naseljenim Srbima.
On je naglasio da se od Kfora ne traži da bude stalno prisutan na terenu, ali je uvek tu kada je neophodno.
NATO će svim sredstvima pokušavati da spreči Srbiju u kupovini ruskih raketnih sistema "Pancir“ i "Uragan smerč". Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Tanjug